Čeští stíhači se ve Švédsku naučili tankovat s gripeny za letu

01.03.2012

Praha/Ronneby 28. února (ČTK) - Poprvé v historii dnes český vojenský pilot stíhačky Jas-39 Gripen tankoval za letu, informovala ČTK mluvčí 21. základy taktického letectva Denisa Smitalová. Podle velitele českého letectva Vlastimila Vernera tak byl učiněn další krok ke stoprocentní možnosti spolupráce českého letectva s letectvy dalších zemí NATO.


   
Na základně ve švédském Ronneby dva čeští piloti nejprve v pondělí absolvovali teoretickou část výcviku a dnes společně se švédským instruktorem ve dvoumístné verzi letadla i praktické tankování ze švédského tankeru C-130 Herkules.
   
Let, který jako první absolvoval pilot Jaroslav Tomaňa, trval podle Smitalové o něco více než dvě hodiny a gripen se s tankovacím letadlem spojil celkem sedmkrát. První čtyři kontakty byly jen cvičné, při třech dalších bylo přečerpáno palivo.
   
"Mám z toho dobrý pocit," uvedl podle Smitalové Tomaňa. Ve středu už jej čeká samostatný výcvik tankování za letu v jednomístné verzi stíhačky.
   
Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek úspěšné cvičení komentoval slovy, že dnes se schopnosti českého vojenského letectva posunuly na "kvalitativně vyšší úroveň".
   
České letectvo má nyní pronajato 14 strojů gripen od Švédska. Vláda nedávno rozhodla, že se švédskou stranou jednat o pokračování tohoto modelu i po roce 2015, kdy nynější pronájem končí. Čeští piloti s gripeny v minulosti například střežili vzdušný prostor na pobaltskými členy NATO, do jiných aliančních operací se ale české stíhačky dosud nezapojovaly.


Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 01.03.2012 19:54, Vložil : Jakub

Konečně! :-)

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka