Eurocontrol: Počet komerčních letů v Evropě letos klesne o 1,3 pct

02.03.2012

vropě bude v letošním roce dále klesat. Důvodem jsou hospodářské problémy kontinentu. Uvedla to dnes Evropská organizace pro bezpečnost letového provozu Eurocontrol, která očekává, že letos se uskuteční v Evropě 9,7 milionu letů, o 1,3 procenta méně než loni.

    Pokles počtu letů začal v roce 2008. V roce 2013 již Eurocontrol očekává mírný růst. Svého vrcholu z roku 2008, kdy se uskutečnilo v Evropě deset milionů letů, však odvětví nedosáhne dříve než v roce 2014.

    V posledních měsících se výhled Evropy zhoršil, protože úsporná opatření mají negativní dopad na ekonomický růst. Evropská komise nedávno snížila výhled ekonomického růstu pro Evropskou unii z 1,7 procenta na nulu. Některé velké letecké trhy, jako Británie, Španělsko a Itálie, se pravděpodobně vrátí zpět do recese.

    Kromě slabého ekonomického růstu je zde i mnoho dalších důvodů, které povedou k poklesu přepravy. Mezi nimi jsou vysoké ceny pohonných hmot, krach aerolinek Spanair a Malév či dopady arabského jara, jehož výsledkem byl prudký pokles letů do Tuniska a Egypta. Několik aerolinek bylo nuceno kvůli nízkému počtu rezervací v zimních měsících omezit letový řád.

    Naopak pozitivní zprávou je, že letecký průmysl v Pobaltí, Nizozemsku, Turecku, Rusku a na Ukrajině pokračuje v růstu. Ten však není natolik silný, aby zvrátil celkový negativní trend.

    V udržování počtu letů si vedou lépe tradiční letecké společnosti provozující pravidelné lety. Nejvíce se pokles poptávky v zimním období dotkl nízkonákladových přepravců a turistických charterových přepravců, napsala agentura AP.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka