Phantomy nad Islandem

05.03.2012

    Přímo neúnavní jsou němečtí stíhací letci jednotky JG (Jagdgeschwader - stíhací peruť) 71 s mateřskou základnou na východofríském vojenském letišti Wittmund, vyzbrojené dvoumotorovými těžkými stíhacími F4F Phantomy II. Po nedávném bojovém nasazení „Fantómů“ v rámci Baltic Air Policing při ochraně vzdušného prostoru všech tří pobaltských států - na letišti Šiauliai její Phantomy přistály 4. ledna - budou její stroje od 5. března do druhého dubna zajišťovat ochranu islandského vzdušného prostoru.


    Island o ni jako člen NATO přišel v roce 2006, kdy se z ostrovních vojenských letišť stáhly americké bojové stroje. Od roku 2008 také střídavě ochranu suverenity jeho vzdušného prostoru zajišťují obdobně jako v případě Baltic Air Policing stíhací stroje různých států NATO. Zajímavé je, že jde většinou o stroje vojenských letectev členských států, které jsou zeměpisně Islandu nejblíže.

    Šest Phantomů německého letectva na klíčovém letišti v islandském Keflavíku poprvé přistálo 1.června 2010 a ochranu zdejšího vzdušného prostoru zajišťovalo do 25. června. Všechny stíhací stroje zmíněných letectev nejen zajišťují běžné hlídkové lety nad Islandem, ale jsou v případě nutné potřeby na zmíněné základně připraveny i k poplachovým startům. Pokyny k nim jim vydává monitorovací centrum řízení letového provozu, obsazené důstojníky NATO, vybavené potřebnou radarovou  a jinou technikou.

--
Pramen
http://www.flugrevue.de/de/militaer/streitkraft-operations/jg-71-sch... JG 71 schutzt islandischen Luftraum

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka