Rusko chce rozšířit leteckou přepravu přes Severní pól

08.03.2012

    Moskva 6. března (ČTK) - Ruská nákladní letecká společnost AirBridgeCargо uskutečnila první komerční let ze Severní Ameriky do východní Asie koridorem přes severské polární oblasti. Letoun s nákladem hovězího dobytka odstartoval z Chicaga a s mezipřistáním v sibiřském Krasnojarsku dorazil do čínské Šanghaje. Ruští experti označují kratší polární cestu za perspektivní.

    Vzdušné křižování Severního pólu umožnil až konec studené války, protože do té doby tehdejší SSSR lety přes strategicky citlivé oblasti Sibiře zakazoval. Podle ruských dopravních odborníků jsou lety z USA přes polární oblasti do Ruska a Číny zhruba o tři hodiny kratší, a tím i výrazně levnější.

    Americké letecké společnosti přesto zatím "ruskou" trasu nevyužívají, protože nechtějí platit vysoké tranzitní poplatky, které po nich Rusko požaduje. Při cestách do asijských cílových stanic většinou absolvují mezipřistání v Helsinkách nebo kazašské Karagandě. Podle ruských médií by se ale brzy mohla situace změnit, pokud Moskva tranzitní poplatky sníží.

    Americké nákladní letecké společnosti World Airways, National Air Cargo a Atlas už v únoru požádaly ruské úřady o povolení přistávat v Krasnojarsku. Tamní Jemeljanovo letiště by prý od nových zákazníků mohlo inkasovat odhadem 245 milionů dolarů ročně (4,6 miliardy korun).


Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka