E15: ŘLP vyhlásí tendr na systém pro navigaci letadel za miliardu

08.03.2012

    Praha 8. března (ČTK) - Státní podnik Řízení letového provozu (ŘLP) chystá investici do systému pro navigaci letadel. Vymění software i hardware, včetně vybavení řídícího sálu. Podnik tendr vyhlásí ještě v prvním pololetí, předpokládané náklady se pohybují kolem miliardy korun. Dnešnímu E15 to řekl mluvčí ŘLP Richard Klíma.

    Na nový systém by měl podnik přejít v letech 2016 a 2017, vydržet má minimálně do roku 2030. Většinu peněz zaplatí ze svých zdrojů, na zbytek si vezme úvěr. "Zatím jsme si nadefinovali stovky požadavků, které budou poskytnuty případným dodavatelům," řekl deníku Klíma.

    Soutěž bude otevřená, přihlásit se mohou společnosti z celého světa, dodal ředitel ŘLP pro investice Petr Fajtl.

    Dosavadní systém Eurocat 2000 od společnosti Thales, za který podnik zaplatil rovněž zhruba miliardu korun, přestává přes řadu vylepšení vyhovovat potřebám provozu. Systém funguje od roku 2001, kdy Českou republiku přelétlo zhruba 310.000 letadel. Loni to bylo přes 710.000 strojů. Výhledy do budoucna navíc hovoří o dalším růstu, uvedl E15.

    Státní podnik Řízení letového provozu České republiky vznikl v lednu 1995. Poskytuje veřejné letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary. V roce 2010 společnost zvýšila hrubý zisk téměř o dvě třetiny na 203 milionů korun.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka