Před 95 lety zemřel konstruktér vzducholodí hrabě von Zeppelin

08.03.2012

    Berlín/Praha 7. března (ČTK) - Německý hrabě Ferdinand von Zeppelin, který zemřel 8. března 1917 ve věku 78 let, se do historie zapsal podobně jako bratři Montgolfierové či Wrightové. V roce 1900 totiž na břehu Bodamského jezera poprvé vyzkoušel jím sestrojenou řiditelnou vzducholoď LZ 1. Přes počáteční pochyby si "zeppeliny" časem pomalu získaly důvěru, jejich zlatý věk ukončila až tragédie vzducholodi Hindenburg, na jejíž palubě zahynulo v květnu 1937 nad konečnou stanicí v New Jersey 35 cestujících.

    Stavbě vzducholodí se "Bláznivý hrabě" začal naplno věnovat až ve svých 61 letech poté, co jako generálporučík ukončil svoji vojenskou kariéru. Po svém prvním úspěchu s LZ 1 své vzducholodě dále zdokonaloval, jeho projekty však málem zastavila nehoda v pořadí čtvrté vzducholodi, kterou v roce 1908 zničila bouřka. K dalšímu rozvoji mu pomohla lidová sbírka a Zeppelin následně vybudoval průmyslové impérium patřící před první světovou válkou k největším v Německu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka