Vondra informoval vládu, že Irák má stále zájem o bitevníky L-159

08.03.2012

    Praha 7. března (ČTK) - Irák má stále zájem o dodávky bitevníků L-159 pro své vojenské letectvo, řekl dnes po jednání vlády premiér Petr Nečas (ODS). Ministři si dnes o této problematice vyslechli nejnovější informace od ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), jehož náměstek Rudolf Blažek by měl v polovině měsíce odjet do Bagdádu k dalšímu kolu už dlouhou dobu trvajících vyjednávání.

    "Jsme zde samozřejmě v soutěži s celou řadou konkurentů," zdůraznil před novináři premiér. O možném pořízení L-159 iráckou stranou se hovoří už přes rok, tamní ministr obrany Saadún Dulajmí své české partnery ujišťoval o iráckém zájmu o české stroje naposledy při své lednové návštěvě Prahy.

 

 

    Irák má podle dostupných informací v první řadě zájem o zcela nové stroje z Aera Vodochody, ministerstvo obrany se však v rámci kontraktu snaží uplatnit především už vyrobené bitevníky, které české letectvo nepotřebuje. Podporuje ale také zájem Bagdádu o nové stroje, neboť to se může stát zárukou dlouhodobé obchodní spolupráce.

    Iráčané údajně uvažují o pořízení až 24 nových letadel, už existující nepotřebné L-159 by pak podle představ české strany mohly být i nad tímto počtem. Obrana argumentuje mimo jiné několikaletými dodacími lhůtami u nových strojů, nadbytečná letadla z armádních skladů jsou k dispozici v podstatě okamžitě.

    V Iráku L-159 soutěží jak se svým tradičním konkurentem - britským letadlem Hawk, tak s Korejci, kteří ve spolupráci s americkou zbrojovkou Lockhead Martin nabízejí nadzvukový cvičný stroj.

    Čeští vojenští piloti létají pouze s 24 letadly L-159, dalších 36 strojů je uskladněno v hangárech výrobce. Jejich konzervace
stojí stát zhruba 30 milionů korun ročně. Pět letounů armáda vyměnila za dopravní letadlo CASA C-295, několik jich bylo rozebráno na náhradní díly a výrobu dvoumístných letadel, jeden stroj havaroval. Podle médií nyní vojáci uvažují o dalším předělání některých nadbytečných L-159 na dvoumístné stroje.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka