Airbus a šest aerolinií prý odsoudilo plán EU na emise z letů

12.03.2012

    Paříž 11. března (ČTK) - Evropský výrobce letadel Airbus a šest významných evropských leteckých společností v dopisech šéfům vlád Francie, Německa, Británie a Španělska odsoudily sporný plán EU, který nutí světové aerolinie k nákupům emisních povolenek. O další reakci na kontroverzní opatření Bruselu dnes agenturu AFP informoval nejmenovaný zdroj obeznámený s iniciativou.

    Airbus a aerolinie British Airways, Virgin Atlantic, Lufthansa, Air France, Air Berlin a Iberia v dopisech podle tohoto zdroje tvrdí, že chtějí představitele varovat před "ekonomickými dopady" těchto poplatků, které představují "nepřijatelnou" hrozbu pro jejich odvětví činnosti.

    Všechny aerolinky využívající letiště v EU se musí od letošního roku zapojit do systému obchodování s emisními povolenkami. Ten má za cíl omezit vypouštění skleníkových plynů do ovzduší. Letecké společnosti mají do roku 2020 dostávat 85 procent povolenek zdarma a nakupovat jen 15 procent. Společnostem, které nebudou splňovat požadavky programu, hrozí od EU pokuta až 100 eur (asi 2500 Kč) za každou tunu vypuštěných emisí oxidu uhličitého, na kterou nebudou mít povolenky, a EU jim případně může zakázat lety na svá letiště.

    Rozhodnutí vyvolalo vlnu protestů aerolinek po celém světě. USA, Čína a Rusko už zakázaly domácím leteckým společnostem se do systému povolenek zapojit. V poslední době se začínají ozývat i výrobci letadel, kteří se obávají možného poklesu objednávek, pokud se nebude napětí řešit.

    Evropský výrobce letecké techniky EADS nedávno uvedl, že Peking kvůli požadavku na systém povolenek zablokoval nákupy letadel Airbus čínskými společnostmi. Jeho šéf ve čtvrtek uvedl, že se to týká 45 strojů. Představitelé dánského předsednictví EU ovšem v pátek sdělili, že unie od plánu emisních povolenek pro světové aerolinie neustoupí.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka