Na letištích bude bezpečněji

12.03.2012

    Na velkých evropských dopravních letištích, kde často při příletech či odletech velkého množství dopravních strojů nastávají různé krizové situace, bude již brzy bezpečněji.
V pátek 9. března totiž evropský výrobce přesných radarů pro sledování letištního provozu Cassidian představil novinářům v centru ATC Global na letišti Schiphol v Amsterdamu prototyp sledovacího radaru nové generace ASR-NG neboli Airport Surveillance Radar, Next Generation.

    Nová radarová sestava se skládá z primárního radaru, který je schopen komplexně a celoplošně v úhlu 360 stupňů monitorovat celé okolí kolem všech přistávacích drah letiště a sekundárního radaru, který umí automaticky identifikovat všechny startující a přistávající stroje. Velmi zajímavé je, že nový Cassidian umí mimo dopravních letounů všeho druhu bezchybně identifikovat také všechny v okolí letiště se pohybující „problémové body“, tj. např. ultralehké stroje, pomalu letící vrtulníky či dokonce i velká ptačí hejna, která mohou vážně ohrozit přibližovací manévr velkých letounů.

    K dalším nevšedním a nyní stále aktuálnějším schopnostem nové radarové soustavy patří schopnost díky novým počítačovým algoritmům bezpečně navádět přistávající letouny také v bezprostřední blízkosti větrných elektráren, což dosavadní radary zvládaly jen s velkými obtížemi. Sekundární radar MSSR 2000 čili Monopulse Secondary Surveillance Radar, pracující v nejnověji vyvinutém standardu letecké kontroly „Mode S Enhanced Surveillance“ s daty soustavy ADS-B umí přistávající stroje automaticky identifikovat a vnést pořádek do občas chaotického a nebezpečného systému jejich přistávání tím, že automaticky monitoruje, jak a zda přistávající letouny dodržují automaticky stanovené pořadí na přistání. Je tedy více než pravděpodobné, že nová radarová soustava dokáže na frekventovaných evropských dopravních letištích, např. ve Frankfurtu či Heathrow při přistávacích manévrech odstranit mnoho krizových faktorů, které mohou být čas od času zaviněny také chybujícími přetíženými dispečery řízení letového provozu.

--
Pramen
http://www.flugrevue.de/de/technik/tehnik/cassidian-stell-neues-fl... Cassidian stellt neues Flugsicherungsradar vor

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka