Vláda rozhodne o zrušení vojenského letiště v Přerově

13.03.2012

    Praha 12. března (ČTK) - Vláda rozhodne o tom, jestli zruší vojenské letiště v Přerově. Podle velení armády je pro ozbrojené síly nejméně potřebné. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Obrana podle něj předá vládě podklady pro rozhodnutí v následujících týdnech. Na plán ministerstva letiště zrušit dnes upozornil deník Hospodářské noviny, mluví se o něm však již řadu let. Obrana je nucena šetřit na výdajích svého rozpočtu mimo jiné i kvůli nepříznivému vývoji české ekonomiky. Ještě letos musí uspořit zhruba 1,4 miliardy korun.

    Ministerstvo obrany před časem nechalo vypracovat analýzu vojenských letišť. Dokument je již hotov, vedení resortu jej ale zatím nepředložilo vládě. "Z dokončené analýzy vyplývá to, že velení armády označilo jako nejméně potřebné letiště v Přerově. Zatím není nic rozhodnuto, analýza bude v následujících týdnech předložena vládě, která rozhodne," řekl dnes ČTK mluvčí ministerstva obrany Pejšek.

     Podle Hospodářských novin nepomohly plánům zrušit letiště ani přímluvy poslanců z Olomouckého kraje, kde se Přerov nachází.
Rozpočet ministerstva obrany je již tento rok velmi napjatý, uvedl deník. Vondra již dříve uvedl, že nechce dále snižovat platy vojáků, dalších úspor chce dosáhnout změnami ve struktuře armádního velení.

    Podle velitele 23. základny vrtulníkového letectva Edvarda Beneše Jaromíra Šebesty se o zrušení základny, která má 600 zaměstnanců, mluví již pět let. "Řekli nám, že rozhodnutí padne do konce března. Lidé to tady vnímají citlivě, zejména jakékoliv články o rušení základny. Že by se ale nyní nějak extrémně stupňovaly emoce, to ne. Jsme v očekávání, jak to dopadne," řekl dnes ČTK velitel základny.

    Zachování vojenského letiště je prioritou krajských politiků. Kvůli němu vzniklo v polovině září memorandum zástupců Olomouckého a Zlínského kraje, kteří v listině vyjádřili zájem na zachování vojenského provozu na letišti v Přerově. Memorandum mimo jiné připomíná i to, že jen v letech 2009 a 2010 investovalo ministerstvo obrany do oprav a nemovité infrastruktury přerovského letiště téměř 75 milionů korun.

    Případný odchod armády z vrtulníkové základny by mohl znamenat i konec smíšeného regionálního letiště Přerov, které předloni získalo licenci pro civilní lety. "Jsou to spojené nádoby. Armáda drží ranvej a provoz věže. Pokud vojáci skončí, vrtulníky odletí do Náměště, ale armáda bude nadále na provozu spolupracovat, je projekt životaschopný," řekl dnes ČTK náměstek primátora Michal Zácha (ODS). Horší situace by nastala, pokud by armáda odešla definitivně. Jen přerovská radnice do projektu dosud investovala podle mluvčího města Bohuslava Přidala od roku 2009 celkem 12 milionů korun. "Žádnou oficiální zprávu nyní nemáme, chceme se v týdnu sejít se zástupci ministerstva obrany," dodal náměstek Zácha.

    Se zrušením nejméně jednoho vojenského letiště počítá bílá kniha obrany. Česko má nyní čtyři taktické letecké základny. Podle bílé knihy je jejich struktura zcela neadekvátní. Z dokumentu také vyplývá, že v následujících letech nemá ČR prostředky k udržování všech schopností armády.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Odpovědět

Datum : 15.06.2012 08:43, Vložil : Petr

Protože jak vládě, tak novinářům je jedno které letiště se zruší, jde jim čistě o zisk ... Jinak Přerov - Bochoř se ruší kvůli překupníkům s pozemky. Pozemky na "dálnici" se dopře prodávají státu - benzinkám - obchodním řetězcům atd...

rušení

Odpovědět

Datum : 14.03.2012 10:55, Vložil : Johnny

Vozit na linkách ČSA se nemusí, tady jde o to, že vládní mašiny mohou létat z Ruzyně.

rušení

Odpovědět

Datum : 14.03.2012 06:47, Vložil : Martin

No a následovat by mohly i LKKB, proč si mají v době razantního šetření vozit papaláši zadek ve speciálu, když jim stačí linka ČSA.

věc

Odpovědět

Datum : 13.03.2012 16:12, Vložil : Lukáš

Jako proč je tam fotka LKHK?

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka