Přerov i nadále věří, že provoz letiště bude zachován

16.03.2012

    Přerov 16. března (ČTK) - Vedení přerovské radnice i nadále věří, že provoz tamního letiště bude zachován. O jeho zrušení uvažuje kvůli úsporám už řadu let ministerstvo obrany, materiálem se nyní bude zabývat vláda. Město usiluje o to, aby se po případném odchodu vojáků letiště nezakonzervovalo a armáda se na projektu regionálního smíšeného letiště Přerov alespoň částečně podílela. Vyplynulo to ze schůzky přerovského primátora a hejtmana kraje s ministrem obrany. Akcionáři projektu, kterým je vedle Přerova i Olomoucký a Zlínský kraj, by měli mít o osudu letiště jasno v dubnu.

    Přerovská radnice do projektu dosud investovala od roku 2009 celkem 12 milionů korun. S tím, že úspory se zdejší vrtulníkové základny dotknou, město počítá. Doufá však, že samotný projekt neohrozí. "Ministr obrany nechtěl, aby se letiště zakonzervovalo. Budeme hledat takové kroky, aby tam ta činnost byla a aby letiště fungovalo. Je snaha tu spolupráci udržet," řekl dnes novinářům primátor Přerova Jiří Lajtoch (ČSSD).

    Podle něj nyní armáda zabezpečuje provoz. "Pokud by se podařilo, aby armáda částečně zůstala, sníží se náklady akcionářů regionálního letiště. Chceme proto vědět, jak se armáda zachová. Chceme prosazovat regionální letiště i nadále," doplnil primátor. "Jsme rozhodnuti letiště i nadále budovat, záležet bude, v jaké podobě," uvedl jeho náměstek Josef Kulíšek (ODS).

    Město přitom doufá, že rozhodnutí padne co nejdříve. Vysvobození to bude znamenat i pro 850 tamních zaměstnanců, kteří už roky žijí v nejistotě. "Lidé to tady vnímají citlivě, zejména jakékoliv články o rušení základny. Že by se ale nyní nějak extrémně stupňovaly emoce, to ne. Jsme v očekávání, jak to dopadne," řekl ČTK velitel 23. základny vrtulníkového letectva Edvarda Beneše Jaromír Šebesta. "Ať už se to rozhodne, ať víme, na čem jsme. Pro nás je nyní důležitý převod pozemků v civilní části na Olomoucký kraj. Poloha letiště je ojedinělá, pokud se jednou zavře, už se neotevře. Má to významnou strategickou polohu, proto je ta snaha udržet letiště do budoucna," dodal Kulíšek.

    Podle velení armády je pro ozbrojené síly vojenské letiště v Přerově nejméně potřebné, vyplývá to z analýzy vojenských letišť v zemi. Obrana předá vládě podklady pro rozhodnutí v následujících týdnech. Ministerstvo obrany je nuceno šetřit na výdajích svého rozpočtu mimo jiné i kvůli nepříznivému vývoji české ekonomiky. Ještě letos musí uspořit zhruba 1,4 miliardy korun.

    Se zrušením nejméně jednoho vojenského letiště počítá bílá kniha obrany. Česko má nyní čtyři taktické letecké základny. Podle bílé knihy je jejich struktura zcela neadekvátní. Z dokumentu také vyplývá, že v následujících letech nemá ČR prostředky k udržování všech schopností armády.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka