Solar Impulse se brzy pokusí o let ze Švýcarska do Maroka

29.03.2012

    Ženeva 28. března (ČTK) - Experimentální letoun Solar Impulse má v květnu nebo v červnu absolvovat let ze Švýcarska do Maroka. Zhruba 2500 kilometrů má zvládnout bez kapky paliva, oznámili dnes švýcarští tvůrci stroje. Let se uskuteční v době, kdy se v marockém regionu Ouarzazate začne stavět dosud největší termosolární elektrárna světa, zdůraznili nadšenci pro využívání sluneční energie.

    Pro Solar Impulse půjde o dosud nejdelší let. Loni absolvoval dvě cesty po Evropě - ze Švýcarska do Bruselu a následně do Paříže. Letounu, který budou pilotovat Bertrand Piccard a André Borschberg, by měla cesta ze Švýcarska do země na severozápadě Afriky trvat 48 hodin. Překonat musí Pyreneje i Středozemní moře. Oba piloti se vystřídají v Madridu, kde je plánováno mezipřistání.

 


    "Bez váhání jsme souhlasili se spoluprací s Marokem. Tato destinace zcela vyhovuje cílům, které jsme si stanovili, pokud jde o vzdálenost a trvání letu," řekl Borschberg, jenž je spoluzakladatelem a výkonným ředitelem společnosti Solar Impulse.

    "Absolvování této vzdálenosti výlučně s pohonem na sluneční energii bude skvělým tréninkem na cestu kolem světa", plánovanou na rok 2014, dodal Borschberg.

    Letoun Solar Impulse přivítají v Maroku zástupci tamní agentury pro rozvoj solární energie MASEN. Maroko chce do roku 2020 vystavět pět solárních parků, které mají dodávat 2000 megawatt energie. Ovzduší tak ulehčí o 3,7 milionu tun CO2.

    Solar Impulse je prvním letounem, jenž je schopen letět bez paliva ve dne i v noci. Zkonstruování letadla trvalo sedm let. Prototyp letounu firma představila v roce 2010.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka