Pětatřicítka letí do Asie aneb F-XX,FX-3…

29.03.2012

    Nedávno konaný třetí největší světový a největší asijský letecký veletrh, Singapore Airshow, který se ve zmíněném městě konal 14.-19. února, znamenal díky již uzavřeným kontraktům či dalším jednáním výrobce s různými asijskými státy pro amerického výrobce nejmodernějšího víceúčelového vojenského stroje páté generace, F-35, firmu Lockheed Martin mohutný první skok do Asie.

    Japonské vojenské letectvo si totiž již v prosinci 2011 vybralo v rámci programu s názvem F-X jako náhradu za svých 42 letitých Mitsubishi F-4EJ Kai Phantomů právě 42 letounů Lockheed Martin F-35, na jejichž nákup již tamější vláda vyčlenila „zanedbatelnou“ částku 8 bilionů dolarů. Navíc zvažuje i pořízení dalších 100-120 F-35, které by dokonce již v polovině desetiletí v rámci inovačního programu F-XX měly nahradit dosavadní špičkové víceúčelové stroje F-15J/DJ Eagle.

 


    Zajímavé je, že F-35 dokázal ve zmíněném programu F-X zvítězit nad dalšími špičkovými víceúčelovými stroji, které se také zúčastnily soutěže, Eurofighterem Typhoon a Boeingem F/A18 Super Hornet. S týmiž soupeři F-35 bojuje i o další velmi lukrativní zakázku. Jihokorejské vojenské letectvo totiž již vypsalo soutěž FX-3, díky níž plánuje pořízení 40-60 víceúčelových strojů páté generace v celkové hodnotě „drobných“ 7,3 bilionu dolarů. Ve zmíněném konkursu soutěží se stroji Eurofighter Typhoon a Boeing F-15SE Silent Eagle. Rozhodnutí o konečném výběru vítězného stroje se výrobci i světová letecká veřejnost dozvědí letos počátkem října.

    Pořízení F-35 perspektivně zvažuje i singapurské vojenské letectvo, které ale zatím podle posledních zpráv do konce tohoto desetiletí konkurs na pořízení nových, velmi moderních stíhacích strojů páté generace vypisovat nebude. O náhradě svých starších Migů 29 začínají debatovat také vedoucí činitelé  malajského vojenského letectva. Kandidáty na doplnění stavu jeho dosavadních moderních víceúčelových strojů jsou Saab JAS-39 Gripen, který od loňského roku již létá v thajském vojenském letectvu, Eurofighter Typhoon a Boeing F/A18 Super Hornet. Výsledek konkurzu zdejšího letectva na pořízení 10 nových víceúčelových strojů páté generace má být znám pravděpodobně v roce 2014.

    Již dnes ovšem odborní letečtí novináři podotýkají, že pokud by Boeing i Eurofighter se svými zmíněnými typy v konkurzu jihorejského a potenciálně i malajského letectva zvítězit nedokázaly, mohou v budoucnu mít vážné potíže s odbytem zmíněných letounů. Nedávno totiž obě zmíněné firmy prohrály konkurz na dodávku 126 víceúčelových strojů pro indické vojenské letectvo, které se rozhodlo pro pořízení 126 Dassaultů Rafale v celkové hodnotě 11 bilionů dolarů i zmíněný japonský konkurz.

    Než se ale u jmenovaných letectev objeví supermoderní F-35 - pro výrobce poněkud nežádoucí výjimkou je zatím australské vojenské letectvo, které se pro jisté technické obtíže s vývojem F-35 rozhodlo z předtím plánovaných 100 „pětatřicítek“ koupit  prozatím jen 14 - nebudou se Northrop Grumman, Lockheed  nebo BAE Systems „nudit“. Výrobci totiž soupeří o nemalou zakázku na modernizaci avioniky a zbraňových systémů 135 KC-16 C/D Block 52 jihokorejského vojenského letectva, za niž by při vítězství v konkurzu mohli získat až 1 bilion dolarů. Velmi zajímavá je pro ně také obdobně zaměřená modernizace 146 starších F-16 A/B tchajwanského letectva v celkové hodnotě 5,8 bilionu dolarů. Zajímavé že, zmíněná modernizace spočívá v instalaci nového velmi výkonného radaru s celoplošným skenováním AESA čili Active Electronically Scanned Array, přičemž zmíněná vojenská letectva budou vybírat z modelů amerických firem Northrop Grumman - Scalable Agile Beam Radar či Rayethon - Advanced Combat Radar. Navíc pořízení radaru typu AESA pro své F-16 již v brzké době zvažuje také singapurské vojenské letectvo.

    Již 29. března - 1. dubna  konaný velký zbrojní veletrh DEFEXPO v indickém Dillí jasně ukáže, zda na asijsko-pacifickém nebi opravdu již v brzké době vzlétnou další F-35 či jiné velmi moderní víceúčelové stroje. „Celosvětová stále vzrůstající ekonomická krize se na velmi rychle rostoucím asijsko-pacifickém trhu nijak neprojevuje. Naopak, rostoucí ekonomiky mnoha zdejších států znamenají již do brzkého budoucna, že i zdejší velký zbrojní trh bude i pro velké evropské a americké zbrojní koncerny stále častěji místem uzavírání velkých kontraktů“,, dodává k tomu vedoucí manažer Singapore Airshow Jimmy Lau. 

--
Pramen
http://www.defensenews.com/article/20120209/DEFREG03/30209 Singapore Airshow Raises Fighter Industry Stakes in Asia

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

miliardy alebo biliony

Odpovědět

Datum : 01.04.2012 12:26, Vložil : kenavf

Nejedná sa náhodou o preklad z US angličtiny,kde číslovku billion používajú pre naše miliardy?

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka