Za leteckou havárii u Ťumeně může nejspíš nedostatečné odmrazení

04.04.2012

    Moskva 4. dubna (ČTK) - Nedostatečné ošetření letadla od námrazy je nejpravděpodobnější příčinou pondělní letecké havárie u sibiřského města Ťumeň. Agentuře Interfax to dnes řekl mluvčích ruských vyšetřovatelů. O život při havárii přišlo 31 ze 43 lidí na palubě.

    "V tomto okamžiku je nejpravděpodobnější příčinou skutečnost, že letoun nebyl před startem ošetřen speciálním prostředkem pro odstranění námrazy," řekl agentuře mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin.

 


    Ještě před jeho vyjádřením uložil provozovatel letadla, společnost UTair, všem svým pilotům, aby před každým startem odstranění ledu prověřili. Ředitel společnosti Andrej Martirosov novinářům řekl, že osudný letoun takovým ošetřením neprošel.

    Podle ruského listu Izvestija potvrzují verzi o nedostatečném ošetření letadla před startem i první analýzy záznamu černých skříněk, zařízení, které automaticky zaznamenává všechna palubní data. Led prý částečně zablokoval mechanismus, který letadlu umožňuje ve vzduchu manévrovat.

    Podle dosavadních výsledků vyšetřování letadlo po startu vystoupalo do výšky 210 metrů, vychýlilo se nejprve vpravo, pak vlevo, a nakonec dopadlo na zemi. Pohonná jednotka letounu pracovala až do poslední chvíle.

    Vyšetřovatelé nyní podle listu Kommersant analyzují záběry letištních kamer a komunikaci posádky letadla s letištní věží. Chtějí rovněž určit, kdo je za nedostatečné ošetření letounu před startem odpovědný.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka