Indie zakázala aerolinkám účastnit se obchodu s povolenkami v EU

11.04.2012

    Dillí 11. dubna (ČTK) - Indické ministerstvo leteckého průmyslu zakázalo místním aerolinkám zúčastnit se evropského programu obchodů s emisními povolenkami pro letecké společnosti. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na vládní dopis adresovaným pěti místním leteckých společnostem, které létají do zahraničí.

    Všechny aerolinky využívající letiště v Evropské unii se musí od letošního roku zapojit do systému obchodování s emisními povolenkami. Ten má za cíl omezit vypouštění skleníkových plynů do ovzduší. Letecké společnosti mají do roku 2020 dostávat 85 procent povolenek zdarma a nakupovat jen 15 procent.

    Více než dvě desítky zemí, včetně USA a Číny, jsou proti rozhodnutí EU a navrhují odvetná opatření. Americké aerolinky sice uvedly, že s nechutí požadavky EU splní, Čína ale rovněž zakázala domácím firmám, aby se programu zúčastnily.

    Analytici upozorňují, že celý spor je tak vážný, že by mohl vyústit v mezinárodní obchodní válku a narušit leteckou dopravu. Problémem se
zabývá i Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), EU však nechce od svého plánu ustoupit.

    Přepravcům, kteří nebudou splňovat požadavky programu, hrozí od EU pokuta až 100 eur za každou tunu vypuštěných emisí oxidu uhličitého, na kterou nebudou mít povolenky. EU jim může i zakázat lety na svá letiště.

    Obchody s emisními povolenkami v EU fungují v jiných odvětvích již od roku 2005 a jsou jedním z hlavních pilířů boje unie se změnami klimatu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka