Sokol má 4500!

16.04.2012

    Značně neobvyklá slavnost se ve středu 4.dubna konala v pobočce amerického leteckého koncernu Lockheed Martin v texaském Forth Worth. Zákazníkovi, marockému vojenskému letectvu, při ní byl slavnostně předán jubilejní F 16C Fighting Falcon (sokol) Block 52 s neuvěřitelným pořadovým číslem 4500!

    Lehký stíhací a nyní díky stálému vývoji i víceúčelový stroj, jehož první sériové letouny byly americkému vojenskému letectvu dodány již v roce 1975, tedy před neuvěřitelnými 35 lety, je stále díky velmi příznivé ceně i díky tomu, že modernizované verze jsou schopny operovat s velmi širokou škálou různých zbraňových systémů, mezi moderními vojenskými víceúčelovými stroji naprostým bestsellerem a kromě toho, že jej užívají vojenská letectva mnoha zemí celého světa, pronikl již i do letectev zemí bývalé Varšavské smlouvy.

    V polském vojenském letectvu totiž létá několik desítek starších „upgradovaných“ F-16. Navíc ani v dalších letech nepochybně nehrozí zastavení výroby již letitého typu. V současné době F-16 létá ve vojenských letectvech 26 různých států po celém světě. Navíc v dohledné době budou nové F-16 létat i s výsostnými znaky Maroka, Ománu, Turecka. Egypta a dokonce i Iráku, takže vůbec nelze vyloučit, že celkový počet vyrobených F-16 se již brzy můžete přiblížit neuvěřitelnému číslu 5000.

--
Pramen

http://www.flugrevue.de/de/militaer/fluggeraet-herstller/lockheed... Lockheed Martin liefert 4500. Fighting Falcon 

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka