Iberia sníží mzdy pilotů o pětinu a prodlouží jim pracovní dobu

18.04.2012

    Madrid 17. dubna (ČTK) - Španělská letecká společnost Iberia sníží mzdy pilotům o 20 procent a prodlouží jejich pracovní dobu o 25 procent. Cílem je ušetřit 62 milionů eur (1,5 miliardy Kč) a zlepšit konkurenceschopnost firmy, oznámily dnes aerolinky. Iberia je již delší dobu s piloty ve sporu a tento krok zřejmě vztahy mezi odbory a vedením dále zhorší.

    Piloti Iberie již dříve oznámili, že od 9. dubna do 20. července každé pondělí a pátek uspořádají stávku na protest proti vzniku nízkonákladové letecké společnosti Iberia Express. Piloti se obávají, že vznik nové firmy povede k rušení pracovních míst. Iberia uvádí, že jí každá stávka stojí zhruba tři miliony eur.

 


    "Opatření navržené Iberií ovlivní jen piloty, jedinou skupinu se kterou jsme, po dva a půl roce jednání, nebyli schopni dosáhnout kolektivní dohody," uvádí se v prohlášení společnosti. S odborovými svazy pozemního a palubního personálu aerolinky kolektivní dohodu uzavřely, napsaly agentury AP a Reuters.

    Nová nízkonákladová letecká společnost Iberia Express vznikla 25. března. Piloti to považují za porušení kolektivní smlouvy a obávají se, že Iberia se transformuje do nízkonákladové společnosti British Airways, se kterou se před rokem sloučila.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka