Modernizace letiště v Č. Budějovicích se redukuje na polovinu

18.04.2012

    České Budějovice 17. dubna (ČTK) - Úřad pro civilní letectví souhlasí s redukovaným návrhem na modernizaci českobudějovického letiště. Náklady by nyní měly činit asi polovinu z původně plánované miliardy korun, řekl dnes novinářům předseda představenstva společnosti Ladislav Ondřich. Letiště České Budějovice chce získat licenci pro veřejné mezinárodní letiště v roce 2014 nebo 2015.

    "Nebudeme budovat nový terminál, jak byl plánován. Nebudeme provádět rekonstrukci celé plochy vzletové a přistávací dráhy a upustíme od výstavby některých bezpečnostních komunikací po areálu letiště," uvedl Ondřich. Podle něj by však nic z toho nemělo zabránit tomu, aby letiště získalo licenci potřebnou pro mezinárodní provoz.

 


    Letiště České Budějovice úspornější variantou reaguje na fakt, že Evropská komise loni v prosinci zamítla dotaci 400 milionů korun na projekt. Vlastníkem pozemků a budov na letišti je Jihočeský kraj a ten už začátkem roku rozhodl v modernizaci pokračovat. Letiště také dále hledá strategického partnera, který by projekt finančně podpořil.

    Personál letiště loni odbavil 8323 letů, což je zhruba stejně jako v uplynulých letech. Opětovně se zvýšil počet mezinárodních letů. Roste také počet odbavených pasažérů a takzvaných byznys letů.

    Počátky českobudějovického letiště sahají do 30. let minulého století. Plně zprovozněno bylo v roce 1937. V roce 1938 začala jeho éra
vojenská. Obnovena byla po válce v roce 1945, o dva roky později pak i letecký provoz Československých aerolinií. V roce 1950 začala jeho dvouletá rekonstrukce. Od devadesátých let minulého století byly vojenské aktivity na letišti postupně tlumeny. V roce 2005 končí éra vojenského letectví a začíná nová epocha letectví civilního.

    Civilní letecký provoz letiště opětovně začal 1. dubna 2006, když město České Budějovice a Jihočeský kraj založily společnost Letiště České Budějovice. Licenci pro neveřejný mezinárodní provoz získalo v roce 2007. Po získání licence pro veřejný mezinárodní provoz by mohlo provozovat i pravidelné linkové lety. Nyní se letiště využívá zejména pro sportovní létání a obchodní lety. Rekonstrukce letiště začala v roce 2009.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka