Čeští a chorvatští piloti vrtulníků poprvé cvičí spolu v Mošnově

19.04.2012

    Mošnov (Novojičínsko) 18. dubna (ČTK) - Na letových simulátorech na letišti v Mošnově na Novojičínsku začala společná příprava českých a chorvatských osádek vrtulníků, které se chystají na misi v Afghánistánu. Mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský ČTK řekl, že se jedná o první společný kurz. Mělo by jich být celkem šest a na moravskou část bude navazovat praktická příprava v Chorvatsku.

    Vrtulníkoví instruktoři se připravují pro nasazení v takzvaném Air Advisor Teamu, který v Kábulu cvičí afghánský letecký a pozemní personál. V Mošnově nyní cvičí dva čeští piloti a jeden palubní instruktor a šest jejich chorvatských kolegů. Do Afghánistánu budou nasazeni v létě. Lukovský uvedl, že česko-chorvatský poradní tým působí v Kábulu od poloviny loňského roku, jeho členové se střídají po čtyřech měsících.

 


    Jedním z českých pilotů na tréninku v Mošnově je čtyřicetiletý Josef Kořínek z Prahy, pro kterého bude Afghánistán první zahraniční misí. "Očekávám od toho neocenitelnou zkušenost. Je to určitý postup v kariéře každého pilota," řekl Kořínek. Pilotem je asi deset let, předtím dělal ve vrtulníku palubního technika.

    Odhaduje, že mise bude náročná. "Je tam jiná nadmořská výška, pohybujeme se v jiných teplotách. Osádky se prakticky poznají až chvíli před letem. Člověk musí být neustále ve střehu, být připravený zasáhnout kdykoliv," líčí český pilot.

    V Kábulu se čeští a chorvatští vojáci budou starat o výcvik afghánských pilotů, ale budou se podílet také na dalších úkolech, například zásobování jednotek. Přímo bojových akcí by se neměli zúčastnit, Kořínek ale počítá i s tím, že by se jejich stroj mohl dostat do palby. "Podle pravidel bychom se do vysloveně bojové akce neměli úmyslně dostat. Samozřejmě s tím, že budeme ostřelování, ve vzduchu i na zemi, se počítá. Součástí přípravy jsou i přípravy na tuto alternativu," řekl pilot.

    Výcvikový ředitel společnosti Helicopter Trainin Point (HTP) Ostrava Libor Ostřanský řekl, že simulátor umí modulovat veškeré možnosti letu vrtulníku. "Specializujeme se na lety v horském nebo prašném terénu, což jsou právě prostředí, která potkají piloty v Afghánistánu. Zaměřujeme se také na bezpečnost na palubě, činnosti v případě, že se něco stane pilotovi," řekl Ostřanský.

    Vojáky pak čeká praktický výcvik na chorvatských vrtulnících. "Absolvujeme výcvik v horách a přistání do prachu, i střelbu. Budeme mít na palubě vlastní střelce, takže se procvičí i komunikace v posádce, aby bylo všechno připravené pro nasazení v operacích," řekl Kořínek. Společný výcvik je podle něj důležitý například pro sladění postupů a návyků, které můžou mít piloti z různých zemí rozdílné. "Abychom prostě měli stejné noty," vysvětlil pilot.

    Lukovský uvedl, že Česká republika přikládá programu velký význam i z pohledu budoucího rozvoje vrtulníkových schopností. "Chtěli bychom, aby se tento výcvik stal pilotním projektem další iniciativy, kterou chceme prezentovat na summitu NATO. Česká republika by se chtěla stát řídící zemí pro vybudování mezinárodního střediska pro výcvik pilotů," řekl Lukovský.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka