Lakovna na letišti v Mošnově upraví až 70 velkých letadel ročně

23.04.2012

    Mošnov (Novojičínsko) 20. dubna (ČTK) - Jedenáct letadel s novým nátěrem už od počátku roku vyjelo z nového lakovacího centra irské společnosti Eirtech Aviation Czech Republic, které sídlí v areálu letiště v Mošnově na Novojičínsku. Záměrem lakovny, která stála 210 milionů korun a je podle zástupců firmy ve střední Evropě jedinečná, je odbavit ročně až 70 letadel.

    Lakovna může natírat současně dva aeroplány až do velikostí letadel typu Airbus 321 nebo Boeing 737. "Nalakování jednoho letadla trvá v průměru sedm dní. Od přípravy, tedy obroušení či odlakování, až po finální lakování se o jedno letadlo stará deset až 15 lidí," řekl ČTK zástupce Eirtach Aviation Pavel Kneip. Cena za lakování se u největších typů letadel pohybuje až do 150.000 eur (přibližně 3,7 milionu korun).

 


    Lakovna zaměstnává 20 českých pracovníků, na jejich zaškolování se podílí více než deset pracovníků mateřské firmy. Firma nyní provádí nábor tří desítek nových lidí, ještě letos by totiž v lakovacím centru mělo pracovat 50 zaměstnanců. "Lakýrníků je v okolí hodně, najít opravdu dobré zaměstnance ale není tak jednoduché," řekl Kneip.

    Firma je schopna vytvořit prakticky jakýkoliv design podle přání zákazníka. V minulých dnech ji opustilo letadlo z Bahrajnu, nový nátěr v retro stylu, jaký měla letadla před desítkami let, si zase z Mošnova odnesly boeingy společnosti ČSA.

    Mošnovské centrum je podle Kneipa výjimečné i v tom, že budova byla speciálně postavena přímo jako lakovna. "Jsme v současnosti jedna z nejmodernějších lakoven vůbec, v regionu jedinečná. Nejbližší podobná zařízení jsou ve Francii nebo Velké Británii. Vzhledem k naší výhodné poloze ve středu Evropy se zaměřujeme na středoevropské a východoevropské zákazníky," řekl Kneip. Mateřská firma Eirtech Aviation má dvě lakovny v Irsku.

    Mošnovská lakovna zahájila provoz 20. ledna a ve zkušebním provozu bude až do konce roku. "V České republice je to naprosto nová technologie a české úřady jsou jedny z nejpřísnějších na světě," řekl Kneip. Do konce roku je potřeba vyhodnotit plnění všech stanovených podmínek, firma si ale také chce získat důvěru zákazníků. "Jsme noví, jiní, zákazníci nás neznají. V tuhle chvíli se tu učíme všichni. Musíme najít funkční cestu, kompromis mezi modelem, který je zavedený v Irsku, a zvyklostmi v České republice," dodal Kneip.

    Projekt lakovny vytvořila společnost Job Air Painting ze skupiny Central Connect Group, která za ni dostala cenu Investor roku 2009. Společnost Eirtech Aviation ji koupila letos a zahájila v ní zkušební provoz. Daniel Barč za Eirtech Aviation Czech Republik uvedl, že firma je majoritním vlastníkem.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka