Zisk Boeingu díky vysokému prodeji letadel stoupl o 58 procent

25.04.2012

    Chicago 25. dubna (ČTK) - Zisk i příjmy amerického výrobce letadel Boeing v prvním čtvrtletí díky vysokému prodeji letadel prudce rostly a firma v dnešním prohlášení zlepšila výhled zisku na celý letošní rok. Čistý zisk se v prvních třech měsíců letošního roku zvýšil o 58 procent na 923 milionů USD (17,3 miliardy Kč).

    Zisk na akcii činil 1,22 dolaru a výrazně tak překonal odhady analytiků, kteří čekali zisk 96 centů na akcii. Příjmy vzrostly o 30 procent na 19,38 miliardy USD. Hodnota nevyřízených objednávek na konci čtvrtletí stoupla na 380 miliard USD z 356 miliard USD na počátku roku.

    Firma současně zlepšila výhled zisku za celý letošní rok na 4,15 až 4,35 dolaru na akcii. Původní odhad počítal se ziskem nejvýše 4,25 dolaru na akcii. Tržby se mají pohybovat v rozmezí 78 miliard až 80 miliard USD, napsala agentury AP a Reuters.

    Hlavním konkurentem Boeingu na trhu komerčních letadel je evropský Airbus, kterého chce Boeing letos sesadit z pozice světové jedničky. V prvním čtvrtletí se mu to zatím daří a získal více objednávek na letadla i dodal více letadel než Airbus. Boeing získal ve čtvrtletí objednávky na 440 letadel a dodal odběratelům 137 letadel. Airbus získal zakázky jen na 100 letadel a dodal 131 letadel.

    Airbus překonal Boeing v prodeji v deseti z posledních 11 let. Od roku 2003 také dodal více letadel odběratelům. Airbus loni získal 1419 objednávek, což bylo vůbec nejvíc v historii letectví. Boeing přijal 805 objednávek na nová letadla.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka