Na ruských letištích se mají zmírnit bezpečnostní kontroly

27.04.2012

    Moskva 26. dubna (zpravodaj ČTK) - Cestujícím na ruských letištích se má zanedlouho trochu zjednodušit život při procházení bezpečnostními kontrolami: od 5. května se už nebudou muset zouvat do ponožek a snímat si opasky. Od podzimu má pak být povoleno si na palubu vzít více tekutin než jen jeden decilitr. Ale lihoviny zůstanou zakázané, takže lahve bude nadále nutné nadále překládat do kufrů mířících do útrob letadel.

    Nové nařízení ministerstva dopravy následuje poté, co experiment na jednom z moskevských letišť prokázal, že zmírnění kontrol uspoří čtvrtinu času, kterou cestující zatím tráví v dlouhých frontách na prověrku před nástupem do letadla. Sama bezpečnost letů přitom nemá nijak utrpět. Není zatím zřejmé, zda ruského příkladu budou případně následovat i jiné země. Například USA již dříve povolily dětem mladším 12 let se nezouvat.

    Zmírnění kontrol však bude mít své meze: pasažér si bude moci ponechat boty na nohou jedině v případě, že podešev nebude tlustší než jeden centimetr či podpatek vyšší než 2,5 centimetru. Ani opasek by neměl být tlustší než půl centimetru či širší než čtyři centimetry. Navíc mírnější předpisy mají platit jen na větších letištích, které si mohou dovolit lepší a dražší bezpečnostní zařízení.

    Nelze ani vyloučit, že některé letecké společnosti si na linkách do zemí, kde platí přísnější opatření, zařídí pečlivější kontrolu cestujících, jak činily i v minulosti.

    Bezpečnostní opatření na letištích se zpřísňovala hlavně po teroristických útocích s unesenými letadly v USA v září 2001. Podobné útoky zažilo i Rusko: v srpnu 2004 se téměř současně zřítila dvě ruská letadla TU-134 a TU-154 z moskevského letiště Domodědovo, úřady neštěstí s 89 oběťmi na životech připsaly dvěma sebevražedným atentátnicím z Čečenska. Loni v lednu si pak výbuch sebevražedného atentátníka v příletové hale Domodědova vyžádal skoro čtyři desítky obětí na životech.

    Experti předpokládají, že díky vyspělejší technice by zakrátko mohl skončit i zákaz nošení tekutin do letadel, který nejen znepříjemňuje život cestujícím, ale i prodlužuje dobu odbavení, což se zase prodražuje aerolinkám.

    Omezení přepravy tekutin v letadlech bylo zavedeno v srpnu 2006 poté, co byl zmařen pokus o odpálení tekuté výbušniny při transatlantickém letu. Mezitím byly vyvinuty přístroje schopné rozlišit nebezpečné tekutiny.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka