Desátý letecký den v Plasích přilákal 23.000 návštěvníků

30.04.2012

    Plasy (Plzeňsko) 29. dubna (ČTK) - Víc než 23.000 lidí zamířilo o víkendu na letiště v Plasích na severním Plzeňsku na tradiční letecký den. Jubilejní desátý ročník největší západočeské letecké přehlídky Den ve vzduchu tak přilákal zřejmě rekordní počet diváků, k čemuž přispělo i teplé počasí. Dosud každoročně přehlídku vidělo kolem 18.000 lidí. Největšími trháky programu byly letos ukázka akrobacie s vrtulníkem nebo závod vrtulníku a závodního rallye automobilu, řekl dnes ČTK Jonáš Novotný z pořádajícího soukromého rádia.

    "Den ve vzduchu se vždycky snaží nabídnout něco velmi speciálního, takže tentokrát jsme přivezli jako první do České republiky Rainera Wilkeho, což je jeden ze tří akrobatů na světě, který dokáže udělat salto s vrtulníkem. Má velmi speciálně upravený vrtulník a předvádí s ním opravdu neuvěřitelné kousky," poznamenal. Wilke létá od roku 1972 a vrtulník BO 105 začal pilotovat o tři roky později. BO 105 je lehký dvoumotorový víceúčelový vrtulník. První prototyp se poprvé vznesl ze země v únoru 1967 v Německu. Tento typ vrtulníku zhruba 18 let fungoval v ČR v barvách policie a letecké záchranné služby v Hradci Králové. Celkem BO 105 nalétaly nad Českem téměř 13.000 hodin.

    "Akrobacie není o tom, že děláte něco, s čím dopředu nepočítáte. Je to jako gymnastika, kde máte nacvičenou sestavu, a poté ji předvedete. Vše probíhá tak, jak chcete vy. Ke všem manévrům během vystoupení přistupuju s obrovským respektem, ale žádného se nebojím," říká o akrobatickém létání Wilke. Ačkoliv akrobacii se věnuje od roku 1984, pokaždé, když startuje letadlo, je nervózní. "Ve chvíli, kdy se dostanu do vzduchu, tak už je to úplně v pohodě, a tak by to mělo být," dodává Wilke.

    Jubilejní desátý Den ve vzduchu nabídl návštěvníkům i další lákadla - kromě akrobatického vrtulníku mohli vidět také například leteckou ukázku záchranářského vrtulníku W3A Sokol, letovou ukázku Armády ČR se stíhačkou JAS-39 Gripen či s bitevníkem L-159 Alca, akrobacii s padáky a na kluzáku. S ukázkou vystoupil také držitel několika ocenění z akrobatických soutěží Petr Kopfstein s letounem Extra 330.

    Specialitou byl závod mezi rallye jezdcem Václavem Pechem a americkým vrtulníkem Robinson. Ačkoliv Pechův závodní speciál Mini Cooper zpočátku díky velké akceleraci vrtulníku ujel, závod nakonec prohrál. "Vrtulník nabírá rychlost pomaleji, a má situaci ulehčenou i v tom, že se nemusí pohybovat po travnaté letištní ploše, která pro Pecha není ideální," komentoval Novotný.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka