Před 80 lety bylo otevřeno letiště v Pardubicích

02.05.2012

    Praha 2. května (ČTK) - Letiště v Pardubicích, které je dnes regionálním uzlem s civilním i vojenským provozem, bylo otevřeno před 80 lety, 3. května 1932. V současnosti odtud létají linky převážně do Ruska a během sezony z tohoto letiště míří cestující do řady turistických destinací. Vloni civilní letiště odbavilo o pět procent cestujících více než rok předtím, kdy jeho služeb využilo 62.302 lidí.

    O rozvoj letiště v Pardubicích se v začátcích zasloužil Východočeský aeroklub, který postavil hangár a rozběhla se i výroba vlastních letadel. Mnichovská dohoda a následná německá okupace ale činnost aeroklubu zastavila. Někteří jeho členové odešli bojovat do zahraničí a místní plochu si jako svůj výcvikový, ale i doplňovací a opravárenský prostor vybrala německá letecká škola Luftwaffe.

    Rozhodnutí, že pardubické letiště bude sloužit pouze vojsku, znamenalo v roce 1950 pro aeroklub konec. Až v roce 1995 vydalo ministerstvo obrany povolení, aby dosud vojenské letiště mohli využívat i civilisté. Dnes letiště spravuje společnost East Bohemian Airport, v níž dvě třetiny akcií drží město Pardubice a třetinu Pardubický kraj. Letiště prochází modernizací a rozšiřováním.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Konec aeroklubu?

Odpovědět

Datum : 04.05.2012 06:29, Vložil : peci

"Rozhodnutí, že pardubické letiště bude sloužit pouze vojsku, znamenalo v roce 1950 pro aeroklub konec." Tohle je nešťastně formulováno. Byl to konec klubového létání na pardubickém letišti, ale samotný VAP od té doby funguje na letišti v Podhořanech.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka