Zlínský soud opět projednává podvody kolem firmy Moravan Aviation

03.05.2012

    Zlín 2. května (ČTK) - Krajský soud ve Zlíně dnes začal opět projednávat údajné podvody kolem zkrachovalého výrobce letadel Moravan Aviation z Otrokovic na Zlínsku. Podle obžaloby se jednatel firmy, dvaapadesátiletý William James Harkin z Irska, dopustil podvodů za zhruba 19 milionů korun. Cizinec, kterému hrozí až deset let vězení, vinu odmítá.

    Krajský soud muži loni v říjnu uložil šest let a dva měsíce vězení. Olomoucký vrchní soud rozsudek po Harkinově odvolání zrušil a přikázal věc projednat znovu od začátku. Podle něj nebyly podmínky pro stíhání proti uprchlému, které proti cizinci vedl krajský soud. Harkin se dosud nikdy hlavního líčení nezúčastnil. Na dnešní poslal prostřednictvím obhájce Jiřího Vrby žádost, aby se konalo v jeho nepřítomnosti. "Nemá důvěru v tuto zemi," řekl Vrba.

    Harkin, jenž je jediným jednatelem Moravan Aviation od listopadu 2005, údajně nechával sjednávat milionové půjčky, přestože musel vědět, že na splácení nemá peníze. Podle obžaloby od konce roku 2008 nechal sjednat šest půjček celkem na 18,8 milionu Kč, peníze však prý vráceny nebyly.

    Podle obžaloby věřitel věděl, že otrokovická společnost na tom není po finanční stránce nejlépe, nicméně přesně její hospodářské výsledky neznal. Byl však prý přesvědčen o tom, že firma disponuje nemalým nemovitým majetkem. Nevěděl ale údajně, že společnost je prakticky před úpadkem a veškeré nemovitosti jsou zastaveny na půjčku ve prospěch třetí osoby.

    Harkin soudu dříve poslal prohlášení, podle kterého zplnomocněná zástupkyně obžalovaného Jarmila Buriánová neřídila společnost tak, jak měla, a místo toho záměrně spolupracovala s věřitelem tak, aby společně "ukradli" veškerý majetek společnosti Moravan Aviation.

    "Ve skutečnosti byly úkony činěny tak, aby majetek mohl být nějakou formou nabyt někým jiným. Prostřednictvím půjček bylo zahájeno insolvenční řízení, v rámci kterého byly zpeněženy nemovitosti a veškerá aktiva, aby na konci celého toho řízení se veškerý majetek postupnými kroky soustředil v rukou toho člověka, který na začátku půjčky poskytoval," uvedl Harkinův advokát.

    Dodal, že majetky byly "zabřemeňovány" tak, aby se v insolvenčním řízení obtížně zpeněžovaly. "Byla tam vytvořena účelová věcná břemena, která zatěžovala ty nemovitosti. Za hubičku byla vyvedena aktiva, a dokonce, jak jsme dnes slyšeli v jednací síni, zadarmo byla převedena oprávnění úřadu civilního letectví, což jsou věci, za které se platí miliony korun," řekl.

    Buriánová, která nyní pracuje pro společnost Zlin Aircraft, jež získala majetek Moravan Aviation a přešli do ní i někteří její bývalí zaměstnanci, si dnes u soudu při obsáhlém výslechu nedokázala na některé konkrétní kroky související s převodem majetku vzpomenout. Majitel Zlin Aircraft Miloslav Tutter, který je i jednatelem firmy 2007, jež půjčovala Moravan Aviation peníze, k soudu nedorazil. Vyslechnut tak opět bude 30. května.

    Krajský soud v Brně zahájil s Moravan Aviation insolvenční řízení v červenci 2009. Předloni v únoru rozhodl o úpadku dlužníka, v březnu byl na majetek firmy prohlášen konkurz a o dva měsíce později soud povolil i jeho rozprodej. Společnost před insolvencí vyráběla celokovová letadla ZLIN, která jsou určena například pro výcvik pilotů, přepravu či akrobacii.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka