Dva lidé zahynuli po pádu vrtulníku u Českých Budějovic

15.05.2012

    České Budějovice 14. května (ČTK) - U Českých Budějovic se dnes po 14:00 zřítil dvoumístný vrtulník, při nehodě zahynuli dva lidé. ČTK to řekl mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Neštěstí se stalo na poli u obce Šindlovy Dvory. Stroj začal po pádu hořet, oheň zlikvidovali hasiči. Případem se nyní zabývá Ústav pro odborné zjišťování leteckých nehod (ÚZPLN). Jeho zástupci však zatím nedokážou příčinu havárie přesně určit.

    Podle leteckého experta Bořivoje Čecha se jednalo o vrtulník typu Safari. Stroj si podle něj nechal z USA do Česka dovézt k soukromým účelům muž z Českokrumlovska. Ten však údajně na palubě nebyl. Ve vrtulníku podle Čecha seděl dvaasedmdesátiletý pilot se svým kolegou. "Havárii asi způsobila technická závada, nevěřím, že by tak zkušený pilot udělal nějakou chybu," řekl ČTK Čech, jenž oba zemřelé znal.

    Krátce po havárii dorazili na místo i znalci z ÚZPLN. Zatím však nedokážou říct, co za neštěstím stálo. "Místo je to naprosto přehledné, podle prvního ohledání skutečně netušíme, co se dělo. Musíme stroj převézt k nám do ústavu a snad se z podrobného rozboru dozvíme víc. Ale bude to asi trvat několik dní," řekl v podvečer ČTK vedoucí technického oddělení ÚZPLN Lubomír Střihavka.

    "Trosky havarovaného stroje jsou rozesety po poli v okruhu několika stovek metrů. Naštěstí v blízkosti není žádný objekt, který by mohly zasáhnout," řekl k dnešní události Matzner.

    Podle ředitele českobudějovického letiště v Plané Ladislava Ondřicha vrtulník letěl z letiště Hosín u Českých Budějovic. "Na jeho palubě byl velmi zkušený pilot, který má firmu na letecké práce, také druhý z nich byl zkušený pilot," potvrdil ČTK. Co se mohlo stát, na letišti netuší. V místě by se jim překážkou mohly stát snad jen dráty vysokého napětí.

    Před týdnem vzlétlo z Hosína malé tažné letadlo a havarovalo do hosínského rybníka. Pilot přežil díky svědkům, kteří ho vytáhli z kabiny.

    Poslední smrtelná letecká nehoda se na jihu Čech stala loni 16. července, kdy na Prachaticku havaroval ultralehký letoun. Pilot letadla podlehl následků zranění den po neštěstí v českobudějovické nemocnici, pasažér zemřel o pár dní později v pražské nemocnici.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka