V Pardubicích by měl vzniknout pomník aviatika Jana Kašpara

16.05.2012

    Pardubice 15. května (ČTK) - V Pardubicích by měl vzniknout památník pardubického rodáka, aviatika Jana Kašpara (1883 - 1927). Pardubičtí zastupitelé dnes schválili záměr památník vybudovat s tím, že jeho tvůrce vyberou ve veřejné soutěži. Stát by měl na třídě Míru v centru města.

    Památník by měl stát maximálně na dva miliony korun a na jeho vzniku by se měla podílet i veřejná sbírka. Podle zastupitele Miroslava Rubeše, který návrh předkládal, by se památník mohl veřejnosti slavnostně představit 20. května příštího roku, kdy uplyne 130 let od narození významného českého aviatika. Památník letce bude stát jen několik desítek metrů od místa, kde se Jan Kašpar narodil.

 


    O Kašparově soše uvažovala radnice už v minulosti. Návrh na bronzovou skulpturu sochaře Jaroslava Boeckera za téměř dva miliony korun, s nímž přišel v roce 2007, magistrát odložil pro přílišnou nákladnost.

    Kašparův hrob na městském hřbitově chce nechat rekonstruovat Společnost Jana Kašpara spolu s praneteří letce Evou Perrovou, na opravy získala část peněz od městského obvodu i Pardubického kraje. Kromě toho připomíná ve městě pardubického rodáka památník s malým letadlem na náměstí Dukelských hrdinů. V podchodu vlakového nádraží je pamětní deska ke 125. výročí letcova narození. Na místě kdysi stával hangár a letecká škola. V roce 2010 přibyla další pamětní deska v ulici Bratranců Veverkových v domě číslo 645, kde Kašpar dožil u své sestry. Zemřel 2. března 1927.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka