Kritici hluku z pardubického letiště se spojili a tlačí na město

01.06.2012

    Pardubice 1. června (ČTK) - Lidé, kterým vadí hluk z vojenského letiště v Pardubicích a obávají se zhoršení situace po vzniku výcvikového centra NATO ve městě, začali koordinovat svůj postup při jednání s úřady. Tři občanská sdružení a zástupci dalších městských částí a obcí předali zastupitelům Pardubic ve čtvrtek dopis, kterým je vyzývají, aby na svém mimořádném jednání 7. června zřízení centra odmítli. Podobný dopis plánují předat také krajským zastupitelům, řekl ČTK Jan Ilič, který zastupuje nespokojené obyvatele části Dražkovice.

    Podle signatářů dopisu jsou obyvatelé míst přilehlých k letišti již dnes nadměrně zatěžováni hlukem z vojenského i civilního letiště. "Jakýkoli nárůst letů, zejména vrtulníků, je pro nás nepřijatelný," stojí v dopise. Tvrdí také, že omezení daná územním rozhodnutím z roku 2008 letiště nedodržuje a nikdo je nekontroluje. Obávají se rovněž rizik souvisejících s jinou mentalitou zahraničních pilotů. Již dnes se v Pardubicích školí vojáci z Afghánistánu a USA. "Jeden Afghánec už utekl a je kdo ví kde je. Může někdo zaručit, že u nás neškolíme teroristy?" prohlásil Ilič.

    Primátorka Pardubic Štěpánka Fraňková tento týden řekla, že město se může pouze snažit s armádou vyjednávat, aby dráhy letů vrtulníků co nejméně zatěžovaly obyvatele. Hygienici podle ní odmítli pro město změřit hluk s tím, že je to v kompetenci pouze vojenských institucí.

    "To je jen úmyslně vypuštěná fáma. Primátorka má vyvíjet tlak na instituce, aby hlukovou zátěž měřily," řekl Ilič.

    Hygienickým stanicím podle vedoucí oddělení obecné a komunální hygieny ministerstva zdravotnictví Zuzany Peterkové nepřísluší sledovat hluk z vojenského letiště. Kvůli ochraně veřejného zdraví by ho mělo kontrolovat i mimo letiště ministerstvo obrany, které za dodržování norem odpovídá. "Kontrolní měření si ale může kdokoli za své peníze zadat u Zdravotního ústavu nebo u některé akreditované osoby," řekla ČTK Peterková.

    Podle mluvčí vojenského letiště Ivy Machové armádní měření v roce 2009 překročení norem neprokázalo. Letos by je vojáci chtěli zopakovat, pokud na ně od ministerstva obrany získají peníze, dodala.

    Jít do otevřeného sporu s armádou vedení města nechce. Fraňková se obává, že by vojenské letiště mohlo být zcela zrušeno a tím by zaniklo i technické zázemí, které využívá sousední civilní mezinárodní letiště patřící Pardubicím a kraji. Bez podpory armády by nemohlo fungovat.
    "I lidé, kterým dosud civilní letiště příliš nevadilo, ho už začínají odmítat," řekl Ilič.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka