V Nigérii zahynulo nejméně 153 lidí při letecké havárii

04.06.2012

    Lagos 4. června (ČTK) - Při nedělním pádu letadla do hustě osídleného předměstí nejlidnatějšího nigerijského města Lagosu zahynulo všech 153 lidí na palubě. Nejméně deset dalších lidí zahynulo podle představitele záchranářů citovaného serverem CNN v jedné z budov, které stroj při pádu zasáhl.

    Záchranáři pokračují v hledání dalších obětí a bilance tak nemusí být konečná. Příčiny zřejmě nejhoršího leteckého neštěstí v zemi po bezmála dvou desetiletích dosud známy nejsou a úřady pátrají po takzvaných černých skříňkách s údaji o letu a záznamy komunikace pilotů s letovými dispečery, které by je pomohly objasnit.

 


    Záchranáři dosud podle CNN objevili více než osm desítek těl. Jsou mezi nimi údajně také ostatky deseti lidí, kteří zřejmě bydleli v jedné ze zasažených budov. Podle čínského velvyslanectví citovaného serverem BBC je mezi mrtvými nejméně šest čínských občanů.

    V zemi dnes začal třídenní státní smutek, vlajky na veřejných budovách byly spuštěny na půl žerdi.

    Stroj letecké společnosti Dana Air letěl z nigerijské metropole Abuja do Lagosu, když se v neděli odpoledne zřítil. Příčina jeho zřícení není zatím známa, agentura AP ale citovala nejmenovaného vojenského činitele, podle něhož piloti krátce před havárií rádiem ohlásili kontrolní věži letiště, že letadlo má problém s motorem. Stroj pak očividně musel přistávat "na břicho", při tom prorážel střechy, očesával koruny mangovníků a nakonec narazil do dřevozpracující a tiskařské dílny, kostela a nejméně dvou velkých obytných domů, než se zastavil. Požár v místě dopadu hasiči likvidovali dlouho do noci.

    Na místě se přitom projevil hlavní životní problém Nigerijců. Místní obyvatelé sice natahali hadice k místu neštěstí, voda ale stačila jen na tři hodiny hašení. A hasičské vozy, jichž je ve státě Lagos s jeho 17,5 milionu obyvatel jen velmi málo, nemohly přivézt dostatek vody. Úřady povolaly k hořícímu vraku cisterny z blízkých stavenišť, ty ale uvázly v úzkých a přeplněných uličkách a nebyly schopné dojet k místu havárie. Policie podle svědků musela použít obušky, aby záchranářům proklestila cestu davy přihlížejících.

    Nigérie se podle AP v posledních letech snažila vylepšit image své letecké dopravy mimo jiné tvrzením, že už má plné radarové pokrytí celé země. V zemi, jejíž státní elektrárenská společnost je v troskách, ale prý občas vypadnou na letištích zároveň rozvody elektřiny i generátory, takže radarové obrazovky oslepnou.

    Nedělní letecké neštěstí je zřejmě nejhorší leteckou katastrofou v Nigérii od září 1992, kdy se krátce po startu v Lagosu zřítilo do bažin vojenské přepravní letadlo. Zahynulo všech 163 vojáků, jejich příbuzných a členů posádky.

    Letecká společnost Dana Air zahájila provoz v roce 2008. Podle informace AP disponuje pěti letadly a létá na regionálních a domácích linkách. Lokální média informovala o tom, že stroj této společnosti na téže lince musel v květnu nouzově přistát na lagoském letišti kvůli problémům s hydraulikou. Podle BBC mohlo jít o stejné letadlo.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka