Aerolinky Etihad koupily minoritní podíl ve Virgin Australia

07.06.2012

    Dubaj 5. června (ČTK) - Aerolinky Etihad Airways pokračují v nákupu minoritních podílů v zahraničních aerolinkách, aby lépe obstály v konkurenci se společnostmi Emirates a Qatar Airways. Firma, kterou finančně podporuje vláda emirátu Abú Zabí, dnes oznámila, že koupila téměř čtyři procenta akcií ve Virgin Australia. Od prosince je to již čtvrtá podobná dohoda.

    Etihad za podíl 3,96 procenta zaplatily 35,6 milionu USD (735,1 milionu Kč). Jejich cílem je zvýšit podíl v australském dopravci na deset procent, řekl agentuře AP generální ředitel Etihad James Hogan. Obě firmy spolupracují od roku 2010.

    Etihad loni v prosinci zvýšily svůj podíl v německých aerolinkách Air Berlin na 30 procent a staly se jejich největším samostatným akcionářem. O týden později koupily podíl 40 procent v Air Seychelles. Do dnešního dne také získaly téměř tři procenta akcií irských Aer Lingus a mají zájem o užší spolupráci s irským partnerem. Hogan rovněž naznačil, že firma by mohla v akvizicích pokračovat.

    Vláda Abú Zabí založila Etihad v roce 2003 a zůstává jejich jediným majitelem. Společnost je menší a mladší než konkurenční Emirates, největší aerolinky na Blízkém východě, ale rychle roste. Loni aerolinky vykázaly poprvé od zahájení provozu čistý zisk, a to 14 milionů USD.

    Virgin Australia jsou součástí Virgin Group podnikatele Richarda Bransona. Začaly létat v roce 2000 pod názvem Virgin Blue a za firmou Qantas jsou druhými největšími australskými aerolinkami. V loňském fiskálním roce do konce června 2011 vykázaly ztrátu 67,8 milionu australských dolarů (1,4 miliardy Kč).

    Etihad mají v současnosti přes 30 aliančních partnerů. Mezi nimi jsou od loňského roku i České aerolinie, které spolu s Etihad nabízejí společné dálkové lety přes Abú Zabí.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka