Letecké muzeum Kbely nabídne v sobotu seskok výsadkářů

07.06.2012

    Praha 6. června (ČTK) - Návštěvníci leteckého muzea v pražských Kbelích se mohou v sobotu večer těšit na seskok skupiny parašutistů, kteří svým výsadkem připomenou 70. výročí atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Výsadkáři budou členové žatecké čtvrté brigády rychlého nasazení, svůj skok uskuteční z dopravního vrtulníku ruské výroby Mi-17. Akce se uskuteční v rámci Pražské muzejní noci.

    Návštěvníci budou moci ve Kbelích také obdivovat nadzvukový Gripen nebo český bitevník L-159 Alca, sdělil ČTK Andrej Halada z Vojenského historického ústavu.

    Areál leteckého muzea se návštěvníkům otevře v 19:00. Seskok výsadkářské skupiny je naplánován o 45 minut později. Muži s padáky však nebudou jediným lákadlem sobotního večera. Půl hodiny před jejich plánovaným výsadkem na základnu přiletí historické letouny ze 40. až 60. let minulého století. Diváci tak zhlédnou stroje Aero C-104, Zlín Z-126, Zlín Z-226 a Zlín Z-326.

    "Poprvé se představí nový přírůstek leteckého muzea - dopravní a transportní letoun AN-26, který Vojenský historický ústav získal v tomto roce," uvedl Halada. "Jde o unikátní letoun, který je na ocasních plochách vyzdoben grafikou připomínající jubileum kbelského letiště. Letoun bude navíc přístupný veřejnosti, bude možné si ho prohlédnout zevnitř," dodal Halada.

    Návštěvníkům kbelského muzea se představí i nadzvukové stíhačky Gripen, kterými jsou vyzbrojeni čeští vojenští letci. Spolu s nimi budou na letištní ploše vystaveny i podzvukové bitevníky Alca, pocházející z dílen české společnosti Aero Vodochody. L-159 i švédský gripen krátce před desátou hodinou večerní odletí zpět na domovskou základnu v Čáslavi.

    V prostorách muzea bude také instalována výstava k 70. výročí atentátu na Heydricha, která byla na konci května představena na připomínkovém aktu významné události druhé světové války, který se uskutečnil na Václavském náměstí.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka