Nehoda letounu L-29 u Žatce si vyžádala dvě oběti

11.06.2012

Čeradice (Lounsko) 10. června (ČTK) - Na jihozápadním okraji Žatce dnes odpoledne havaroval cvičný proudový letoun typu L-29 Delfín. Pilot zahynul na místě. Cestující podlehla zraněním v nemocnici. Bývalý armádní letoun s registrací OK-ATS patřil společnosti Aviation Technologies and Services, která ho využívala pro předváděcí a cvičné lety. Letoun sice byl vybavený vystřelovacími sedačkami, měl je ale deaktivované, zřejmě kvůli předpisům. Podle jednoho z majitelů letounu Aloise Häckela byla žena zřejmě známou pilota. Podle médií dostala let jako dárek k třicetinám.


    Bývalý vojenský pilot vezl třicetiletou ženu, patnáctiminutový let stál podle webu firmy 18.000 korun a zážitkové firmy ho nabízely ještě o polovinu dráž. Letoun havaroval krátce po startu, přesněji po třetí zatáčce, uvedl vyšetřovatel. Záznamy letů L-29 ze Žatce, jak jsou i na Youtube, nasvědčují tomu, že piloti po třetí zatáčce prováděli nízký průlet nad letištěm. Pasažérům poté předváděli i akrobatické prvky, hlavně loopingy a výkruty.


    "Letoun podle stop nejdřív narazil do země, pak letěl ve velmi malé výšce několik set metrů. Jsou tam už patrné stopy paliva. Pak znovu dopadl, převrátil se a zadní část trupu se odtrhla," řekl ČTK vyšetřovatel Josef Bejdák z Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. Místo dopadu je 300 metrů od letiště. "Po té třetí zatáčce se zřejmě něco stalo a letoun se začal chovat nestandardně," dodal. Vyšetřovatelé ještě dnes večer chtějí trosky letounu odvézt do svého hangáru, kde je budou dál zkoumat. Výsledky lze čekat za měsíc, ale také mnohem později.
    Dvaapadesátiletý pilot zemřel na místě, pasažérka utrpěla těžká zranění. V kritickém stavu byla letecky převezena na ARO vinohradské nemocnice, měla rozsáhlé popáleniny. Odpoledne svým zraněním podlehla, řekl ČTK mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek. Pro ženu byl let údajně narozeninovým dárkem a její rodina přihlížela ze země. "Měli ten let smluvený s pilotem. Jak přesně, to nevím, u jejich přípravy jsem vůbec nebyl," řekl ČTK Häckel.


    Nehoda se stala u letiště Macerka, které má pouze travnatý povrch a slouží k civilním účelům. Stroj po pádu začal hořet, hasiči oheň zlikvidovali zhruba po hodině.
    Posádka se nemohla katapultovat, protože systém byl deaktivovaný, potvrdil ČTK Bejdák. Kdokoli se posadí na vystřelovací sedadlo, musí podle českých předpisů projít obsáhlým školením. Odpojení vystřelovacích patron pod sedačkou je proto podle vyšetřovatele při tomto využití letadla logické. Sedačky a padáky jsou u vojenských letounů obvykle konstruovány tak, aby se posádka mohla zachránit i v nulové výšce.


    Havarovaný letoun byl vyroben v roce 1969 a tři desetiletí sloužil v české armádě. V roce 2006 ho získala žatecká firma, která s ním od té doby vozila zájemce o adrenalinové zážitky, létal ale i na leteckých přehlídkách. Podobným způsobem podniká v Česku několik firem, které mají vyřazená armádní letadla. Firma na webu uvádí, že její piloti dříve létali na stíhačkách MiG-29, tedy téměř určitě u "Tygří letky", která působila na vojenském letišti na druhé straně Žatce. Havarovaný L-29 v roce 2010 na přehlídce v Hradci Králové svezl i kardinála Dominika Duku.


    Zatím naposledy zemřel v České republice pilot proudového letadla v únoru 2003, kdy se ve vojenském prostoru Jince na Příbramsku zřítil vojenský bitevník L-159 Alca. Havárii tehdy způsobil svou chybou zkušený letec, který prováděl nebezpečný manévr v příliš malé výšce a zahynul. Před dvěma lety pak postihly dvě havárie armádní cvičné letouny L-39 Albatros, v obou případech se posádky dokázaly včas katapultovat. Příčinou nehod z července i prosince 2010 byla technická závada motoru, pro zbylé stroje armáda pořídila nové pohonné jednotky.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka