Soud zprostil obžaloby bývalého jednatele Moravan Aviation

11.06.2012

Zlín 11. června (ČTK) - Krajský soud ve Zlíně dnes zprostil obžaloby z podvodu bývalého jednatele zkrachovalého výrobce letadel Moravan Aviation z Otrokovic na Zlínsku. Třiapadesátiletý William James Harkin z Irska se podle státního zástupce dopustil podvodů za zhruba 19 milionů Kč. Cizinci hrozilo až desetileté vězení, vinu odmítl. Za pravdu mu dnes dal soud. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, který požadoval šestiletý nepodmíněný trest a zákaz činnosti na sedm let, se na místě odvolal.


    Krajský soud muži loni v říjnu uložil šest let a dva měsíce vězení. Olomoucký vrchní soud ale rozsudek po Harkinově odvolání zrušil a přikázal věc projednat znovu. Podle něj nebyly podmínky pro stíhání proti uprchlému, které proti cizinci vedl krajský soud. Harkin se líčení nikdy nezúčastnil, podle svého obhájce 'nemá důvěru v tuto zemi'.


    Harkin, jenž je jediným jednatelem Moravan Aviation od listopadu 2005, údajně nechával sjednávat milionové půjčky, přestože musel vědět, že na splácení nemá peníze. Podle obžaloby od konce roku 2008 nechal sjednat šest půjček na 18,8 milionu Kč, peníze však prý vráceny nebyly.
    U soudu se dnes ukázalo, že půjčky jsou uhrazeny, až na 562.000 korun úroků. "Je zjevné, že již před počátkem trestního stíhání, což ovšem zástupce poškozené organizace nesdělil, byly půjčky uhrazeny, převodem nehmotného vlastnictví, převodem hmotných věcí nebo věcným břemenem na nemovitosti. Poškozená organizace se svým nárokem byla odkázána na řízení ve věcech občansko-právních," řekl dnes předseda senátu Radomír Koudela.


    Harkin soudu dříve poslal prohlášení, podle něhož zplnomocněná zástupkyně obžalovaného Jarmila Buriánová záměrně spolupracovala s věřitelem tak, aby "ukradli" veškerý majetek Moravan Aviation. Buriánová nyní pracuje pro společnost Zlin Aircraft, jež získala majetek Moravan Aviation a přešli do ní i někteří její bývalí zaměstnanci. Majitel Zlin Aircraft Miloslav Tutter dříve u soudu připustil, že získal ještě před konkurzem movité věci a know-how Moravan Aviation.


    Obhájce Harkina Jiří Vrbata dnes uvedl, že "pan Tutter od začátku věděl, co dělá". "Ve skutečnosti byly úkony činěny tak, aby majetek mohl být nějakou formou nabyt někým jiným. Prostřednictvím půjček bylo zahájeno insolvenční řízení, v jehož rámci byly zpeněženy nemovitosti a veškerá aktiva, aby na konci celého řízení se veškerý majetek postupnými kroky soustředil v rukou člověka, který na začátku půjčky poskytoval," uvedl dříve Harkinův advokát.


    Tutter, jenž dnes u soudu upřesnil dlužnou částku, novinářům řekl, že měl snahu zachovat značku a lidem práci. "Mám čisté svědomí. Výsledek naší práce je vidět, fabrika roste, získává zakázky," uvedl.


    Krajský soud v Brně zahájil s Moravan Aviation insolvenční řízení v červenci 2009. Předloni v únoru rozhodl o úpadku dlužníka, v březnu byl na majetek firmy prohlášen konkurz a o dva měsíce později soud povolil i jeho rozprodej. Společnost před insolvencí vyráběla celokovová letadla ZLIN, která jsou určena například pro výcvik pilotů, přepravu či akrobacii.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka