IATA: Krize může vzít aeroliniím všechny letošní zisky

11.06.2012

Peking 11. června (ČTK) - Aerolinie by v letošním roce měly dosáhnout původně předpokládaného souhrnného zisku kolem tří miliard dolarů (asi 61,3 miliardy Kč), vývoj ale může ovlivnit průběh dluhové krize v Evropě. Pokud se zhorší, mohou letečtí přepravci o veškeré zisky přijít. Uvedlo to dnes Mezinárodní sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Určitou úlevou by mohly být nižší ceny ropy, pokud se nevrátí k růstu.
   

  Právě drahá ropa na začátku roku patří k hlavním příčinám nízkých zisků. Letečtí přepravci, které IATA sleduje, by měli za celý rok dosáhnout tržeb asi 631 miliard dolarů (zhruba 12,9 bilionu Kč). Třímiliardový zisk tudíž znamená marži jen asi 0,5 procenta.
    

"Ziskovost našeho odvětví balancuje na ostří nože," řekl šéf organizace IATA Tony Tyler, když v Pekingu zahajoval výroční valnou hromadu. Při této příležitosti IATA zveřejnila i svůj aktualizovaný výhled. Tyler řekl, že bezprostřední hrozbu teď aerolinie vidí v Evropě, kde by podle něj dluhová krize mohla stáhnout ekonomiku do hlubší recese.
    

Tyler řekl, že pokud se tržby sníží byť o jediné procento, než s čím IATA počítá ve své prognóze, nebudou mít aerolinie třímiliardový zisk, ale patrně se ocitnou v třímiliardové ztrátě.
    

IATA zároveň vyzvala vlády, aby vyřešily spor, který se vede o emisní povolenky v Evropě. Na poplatcích za emise trvá Evropská unie, která chce platby od všech aerolinií, které do EU létají. Naráží ale na odpor hlavně v Asii a v Americe. Růst odvětví by podle Tylera mohly také ohrozit změny daní a regulace.
    

Asijští přepravci by letos měli vytvořit zisk asi dvě miliardy dolarů, v zisku by měly být rovněž aerolinie ze Spojených států a zemí Blízkého východu. Naopak evropští přepravci budou mít ztrátu, kterou IATA odhaduje na 1,1 miliardy dolarů. Tyler řekl, že na hospodaření má značný vliv vývoj cen ropy, které byly především na začátku roku velmi vysoké.
   

 IATA sdružuje 240 leteckých společností z většiny zemí. Nejnovější výhled se opírá o předpoklad, že průměrná cena ropy letos bude činit kolem 110 dolarů za barel. Severomořská Ropa Brent se teď pohybuje mírně nad 100 dolary, v březnu stála až 127 dolarů. Palivo tvoří až 33 procent celkových nákladů aerolinií, zatímco před deseti lety to bylo jen kolem 14 procent. Tehdy se ale ropa prodávala jen asi za 20 dolarů.


    Loni aerolinie vytvořily zisk 7,9 miliardy dolarů (asi 161,5 miliardy Kč). Pokud se tedy naplní prognóza na letošní rok, bude letošní zisk proti loňskému nižší o více než 60 procent. Před dvěma lety zisk činil asi 15,8 miliardy dolarů.

 

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka