Obrana do konce srpna předloží materiál o rušení letiště

27.06.2012

    Praha 26. června (ČTK) - Ministerstvo obrany do konce srpna předloží vládě materiál, jehož součástí bude analýza, na jejímž základě má kabinet rozhodnout o zrušení neperspektivního vojenského letiště. Na pražském Žofínském fóru to dnes řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Neupřesnil, jaké letiště by podle analýzy mělo být zrušeno. Již několik let se ale hovoří o tom, že pro armádu není perspektivní letiště v Přerově. Za jeho zachování však bojují krajští politici.

    Se zrušením nejméně jednoho vojenského letiště počítá Bílá kniha obrany, která je základním koncepčním materiálem pro rozvoj armády v následujících letech. Vondra dnes odmítl k případnému rušení jednoho z letišť sdělit detaily, chce prý, aby se s materiálem nejdříve seznámil kabinet premiéra Petra Nečase.

 


    Materiál, který ministerstvo vládě předloží, bude obsahovat návrhy počtů vojáků v následujících letech. Analýza využitelnosti vojenských letišť je jednou z jeho součástí. Vondra dnes podotkl, že kabinet se má materiálem zabývat jako celkem, nikoli z něj vybírat jednotlivosti. "Musí to schválit vláda a chci, aby to bylo řešeno komplexně. Ne nějakou metodou per partes (po částech)," řekl ČTK Vondra. "Nechci tu dávat nějaká dílčí stanoviska," dodal ministr obrany.

    Na dotazy, které zazněly od účastníků Žofínského fóra, ministr uvedl, že se jistě nepočítá se zrušením vojenského letiště v Náměšti nad Oslavou. Podle něj se do této základny v minulosti investovaly nemalé prostředky z rozpočtu Severoatlantické aliance. Podobně se vyjádřil i o letišti v Čáslavi. "Rozhodně nejsme v situaci, kdy bychom chtěli, nebo si dokonce mohli dovolit odepisovat tyhle investice," uvedl Vondra.

    Česko má nyní čtyři taktické letecké základny. Podle bílé knihy je jejich struktura zcela neadekvátní. Z dokumentu také vyplývá, že v následujících letech nemá ČR prostředky k udržování všech schopností armády. Obrana je nucena šetřit na výdajích svého rozpočtu mimo jiné i kvůli nepříznivému vývoji české ekonomiky. Ještě letos musí uspořit zhruba 1,4 miliardy korun navíc oproti původnímu rozpočtu.

    O zrušení přerovského letiště se hovoří asi pět let. Jeho zachování je však prioritou krajských politiků. Kvůli němu vzniklo v polovině září memorandum zástupců Olomouckého a Zlínského kraje, kteří v listině vyjádřili zájem na zachování vojenského provozu na letišti v Přerově. Memorandum mimo jiné připomíná i to, že jen v letech 2009 a 2010 investovalo ministerstvo obrany do oprav a nemovité infrastruktury přerovského letiště téměř 75 milionů korun. 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka