ČSA loni prodělaly 241 mil.Kč, tržby klesly o 21 pct na 17 mld.Kč

28.06.2012

    Praha 27. června (ČTK) - České aerolinie v loňském roce hospodařily se ztrátou 241 milionů korun před zdaněním. V roce 2010 dopravce vykázal hrubý zisk 76 milionu korun, v němž ale byly započteny tržby z prodeje dlouhodobého majetku za téměř 2,7 miliardy korun. Vloni ČSA prodaly majetek za zhruba 876 milionů korun. Výnosy klesy o 4,6 miliardy na 16,9 miliardy korun. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě.

 


    Negativní dopad do nákladů dopravce měl podle prezidenta ČSA Phillippa Moreelse rapidní nárůst cen pohonných hmot. Náklady na palivo se meziročně zvýšily téměř o 40 procent. Podle Moreelse se do loňských výsledků rovněž negativně promítly finanční závazky za letadla objednaná v minulosti. Ne jejich pokrytí společnost použila výnosy z převodu dceřiných organizací do Českého Aeroholdingu. Za rok 2011 musely aerolinie do nových letadel investovat téměř miliardu korun, dodal.

    Ztráta v řádech stovek milionů odpovídá tomu, co ČSA v listopadu a prosinci avizovaly, uvedl hlavní analytik a ředitel pražské pobočky Cyrrus Jan Procházka. Z čísel, které dnes aerolinie poskytly, ale podle něj jde jen obtížně hodnotit, jaká je skutečná situace dopravce. Na první pohled podle Procházky není nikterak příznivá, ČSA jsou však se současnou zásobou kapitálu schopné se na trhu volně pohybovat další dva roky.

    Podle Procházky tak není důvod k urychlenému odprodeji aerolinií, což za prioritu považuje vláda. Prodávat ČSA pod tlakem v situaci, kdy stoupají ceny paliv a Evropa se potýká s důsledky dluhové krize, podle něj není šťastné. Jako výhodné se naopak ukázalo převedení ČSA včetně dceřiných organizací do Českého Aeroholdingu, protože aerolinie dcery převáděly za účetní hodnoty. Leteckému dopravci to dalo čas, aby své hospodaření stabilizoval, uvedl. Pokud by ČSA do holdingu nevstoupily, hrozilo by podle něj, že by jim banky přestaly půjčovat na provoz.

    České aerolinie vloni pokračovaly v restrukturalizačním plánu spojeném s omezením letových destinací a redukcí zaměstnanců. "Personální náklady se Českým aeroliniím podařilo vloni meziročně snížit o téměř třetinu, velikostí flotily se společnost vrací k adekvátnímu stavu odpovídacímu dopravní síti a tržnímu potenciálu malého lokálního trhu," uvedl Moreels.

    Celkový počet letů, který ČSA loni uskutečnily, se meziročně snížil o 17,4 procenta. O 7,5 procenta na 4,25 milionu se aeroliniím meziročně snížil počet přepravených pasažérů. Hospodářský výsledek z letecké činnosti za loňský rok ČSA neuvedly. V roce 2010 snížily provozní ztrátu na 1,1 miliardy korun z předchozích 3,2 miliardy korun.

    ČSA v současnosti provozují 15 airbusů, pět boeingů a šest vrtulových letadel ATR. V roce 2010, kdy restrukturalizace firmy začala, čítala letadlová flotila ČSA pět desítek strojů a ČSA zaměstnávaly zhruba 3300 lidí. Ke konci minulého roku firma zaměstnávala 1477 lidí. Jde ale pouze o zaměstnance samotného dopravce - piloty a palubní personál. Lidé ze zbylých profesi přešli do aeroholdingu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka