Piloti stíhaček trénují na simulátorech v Pardubicích

28.06.2012

    Pardubice 27. června (ČTK) - Simulátory v pardubickém Centru leteckého výcviku na pardubickém letišti jsou v těchto dnech plně vytížené. Své bojové schopnosti na nich při mezinárodním cvičení trénují piloti z České republiky, Německa a Maďarska. V týmech nacvičují například bojové strategie. Dnes se centrum otevřelo novinářům.

    Piloti mají k dispozici celkem osm simulátorů, čtyři jednoduché s LCD monitorem a dotykovým displejem a čtyři složitější, kde se obraz terénu promítá přímo na zdi kulovitých "kukaní". Pilotům je k dispozici i prostor, kde si společně sednou, promítnou si průběh mise a společně ho rozebírají, nebo místnosti pro porady či odpočinek.

 


    "Zkoušíme si zde nové postupy, a to v podstatě v reálných podmínkách a to za výrazně menší peníze. Jdou zde nacvičovat mise za různých podmínek, různé viditelnosti i v různém prostředí. Trénuje se i odpalování raket, což je v praxi velmi drahé," uvedl pilot 211. letky Pavel Štrůbl, který s piloty mise rozebírá, říká jim, kde dělali chyby, a čas od času také sedne do tréninkového kokpitu.

    Simulačního centra využívají piloti z ČR, ale i dalších zemí Evropy i světa, center totiž není mnoho. "My jsme dříve jezdili do Švédska, kde takové centrum je, ale nyní už trénujeme tady," řekl Štrůbl.

    Centrum je v zabezpečené budově v objektu pardubického vojenského letiště a náklady na jeho pořízení byly zhruba 55 milionů korun bez DPH. Výcvikovou místnost tvoří takzvaná stínicí komora, která je postavena na principu Faradayovy klece. To znamená, že simulátory nejsou rušeny zvuky zvenku ani zevnitř, v centru například mobilní telefony ztrácí signál.

    Centrum provozuje státní podnik LOM Praha, který patří pod ministerstvo obrany. Školení zahraničních pilotů a leteckého personálu si u něj objednala například i americká společnost Honeywell, která se mimo jiné zabývá letectvím a obranou a má pobočku i v ČR. V centru se kromě pilotů mohou cvičit například i letečtí návodčí. Kurzy trvají přibližně týden, ale armády si mohou objednat i delší cvičení.

    V souvislosti s pardubickým letištěm se hovoří i o tom, že by tam mohlo vzniknout výcvikové centrum pro potřeby NATO. Nelíbí se to ale některým obyvatelům města, kteří se obávají zvýšení hluku a také zhoršení životního prostředí. Bližší podrobnosti zatím nejsou známé.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka