Před deseti lety obletěl Fossett svět v balonu bez mezipřistání

02.07.2012

    Queensland/Praha 1. července (ČTK) - Po 13 dnech, osmi hodinách a 33 minutách dokončil americký miliardář a dobrodruh Steve Fossett 2. července 2002 první sólový oblet zeměkoule balónem bez zastávky. Na šestý pokus si tak splnil svůj celoživotní sen, v jehož uskutečnění mu na poslední chvíli po více než 33.000 absolvovaných kilometrech nezabránily ani požár v kabině jeho balónu Duch svobody či silný přízemní vítr, jenž mu bránil v přistání.

 

    Jako úspěšný burzovní makléř získal Fossett prostředky k tomu, aby se mohl věnovat dobrodružným aktivitám. Pokořil kanál La Manche, zvládl havajský triatlon Iron Man a zdolal nejvyšší vrcholky šesti kontinentů, nejvíc ho to ale táhlo k létání a plachtění. V tomto oboru překonal více než sto rekordů, například v roce 2005 se stal prvním člověkem, jenž sám obletěl svět bez doplňování paliva. O dva roky později zahynul při nehodě během letu nad Nevadskou pouští.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka