V Letkově u Plzně se vzneslo k nebi 48 kluzáků s piloty juniory

16.07.2012

Letkov (Plzeňsko) 15. července (ČTK) - V Letkově u Plzně dnes před polednem začalo třináctidenní Plachtařské mistrovství ČR a Rakouska juniorů. Na místě úspěšného místního aeroklubu se mistrovství juniorů koná poprvé. K nebi se postupně vzneslo 48 bezmotorových kluzáků, které za 2,5hodinovou předepsanou dobu uletěly 150 až více než 200 kilometrů. Čeští, slovenští a rakouští piloti do 25 let soutěží o co nejvyšší průměrnou rychlost obletu vytyčených tratí, řekl ČTK technik závodu Petr Barták z pořádajícího Aeroklubu Letkov.


   
"Máme dva typy soutěží. Jedna je předem vytipovaná trať pro všechny závodníky a měří se jenom čas. Ve druhé jsou dané oblasti, do nichž se letí a minimální doba, za níž to mají uletět. Vždy se poměřuje průměrná rychlost. Dnešní vítr je hraniční," uvedl. V Plzni se dnes objevil i juniorský vicemistr světa Miloslav Cink.
   
"Během dvou týdnů se podle toho, jak to dovolí počasí, létá sedm až deset dnů, ale musí to být minimálně tři letové dny. Vítěz závodů se vyhlašuje po sečtení bodů z jednotlivých dnů," dodal. Létá se pokaždé po jiné, předem vytyčené trase podle GPS souřadnic.
   
Větroně vytáhlo do vzduchu šest tažných motorových letadel. Piloti pak musejí co nejlépe využít stoupající teplé vzdušné proudy pod mraky tak, aby získali výšku a ulétli co nejdále. Dvě třetiny kluzáků se vrátily zpět do Letkova, další přistály po trase. Pokud zůstanou v poli, boduje se vzdálenost, nikoli rychlost. Závodníci letí průměrnou rychlostí 60 až 100 km/hod., v moderních strojích 120 km/hod.
   
Jedna třída jsou větroně moderní konstrukce, jichž je 11, a zbytek stroje klubové třídy, 30 až 40 let staré, což je podle Bartáka zhruba na polovině letové životnosti a ideální pro juniory.
   
Výška závodění záleží na mracích, létá se od 1000 do 2500 metrů. "Pilot se orientuje podle mraku. Najde si stoupavý proud. Vytočí výšku a může klouzat k dalšímu mraku," řekl Barták.
   
Počet lidí v ČR, kteří mají plachtařský průkaz, je několik tisíc, jejich počet stagnuje. Nehod je velmi málo oproti motorovým letadlům. Přistání do terénu je běžný úkon, vychází to na jeden z deseti startů.
   
Závody se konají do 27. července a jsou podívanou i pro veřejnost. Neziskový aeroklub v Plzni funguje od roku 1920. Letiště v Letkově si piloti postavili v roce 1952 svépomocí poté, co kvůli vojáků opustili plochu v Plzni na Borech. Aktivních letců má 80. V klubu je kromě Cinka mistr Evropy Roman Mraček a několik členů reprezentace.

Zdroj: ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka