Rolls Royce letí do Indonésie

24.07.2012

    Nový, velmi moderní lehký turbovrtulový cvičný stroj začne již koncem tohoto roku užívat indonéské vojenské letectvo. Nepůjde ale ani o populární a rozšířené brazilské Tucano firmy Embraer ani o některý ze švýcarských cvičných strojů Pilatus. Indonéské letectvo se podobně jako mnohá jiná rozhodlo vsadit na efektivní a úsporný výcvik vojenských pilotů.

    Proto se v listopadu 2012 na jeho výcvikových letištích objeví první z dvanácti objednaných lehkých turbovrtulových cvičných strojů Grob G-120TP, poháněný turbovrtulovým motorem Rolls Royce M250-B17F o výkonu 380 HP. Velmi zajímavé je, že díky tomu, že motor je možné upravit tak, že může dosahovat i výrazně vyššího letového výkonu, může stroj při vzletové hmotnosti 1440 kilogramů létat maximální rychlostí až 435 kilometrů za hodinu a stoupat rychlostí 15 metrů za vteřinu.

 


    Navíc je možné jej na přání zákazníka vybavit také novými vystřelovacími sedačkami Martin Baker Mk.17. Samozřejmostí je v kokpitu „stodvacítky“ moderní a výkonná elektronika firmy CMC Electronics, užívaná již v americkém cvičném Texanu II a v jihokorejském cvičném letounu KT-1.

    Z toho logicky vyplývá, že Grob G- 120 TP může být nejen ve zmíněném letectvu používán nejen k základní „vyřazovací“ fázi pilotního výcviku, ale i k jeho vyššímu stupni, k pokračovacímu pilotnímu létání. Pro další potenciální kupce může být velmi zajímavé i to, že výrobce svůj výkonný stroj nabízí přibližně za čtvrtinu ceny, za níž si lze pořídit stejně výkonné, ale těžší Embraery či Pilatusy PC-7/9.

--
Pramen
www.flugrevue.de/de/militaer/flugeraet-hersteller/grob-g-12... GROB G 120TP fur Indonesien vor dem Erstlfug
Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka