Experimentální letoun Solar Impulse přistál v domovském Švýcarsku

25.07.2012

    Vídeň 24. července (ČTK) - Experimentální letoun na sluneční energii Solar Impulse po dvouměsíční cestě dlouhé přes 6000 kilometrů přistál dnes večer po závěrečné etapě v domovském Švýcarsku. Informovala o tom agentura DPA.

    Letoun nejdřív 24. května letěl do Madridu a poté dál přes Středozemní moře do Maroka. Vracel se znovu přes Španělsko a také Francii. Poslední úsek absolvoval dnes mezi jihofrancouzským Toulouse a letištěm Payerne v západošvýcarském kantonu Vaud.

 


    Za dva roky chtějí organizátoři pilotovaný stroj vyslat na cestu kolem světa. Během poslední cesty se potýkal s četnými odklady startů kvůli silnému protivětru nebo turbulencím. Několikrát se musel vracet.

    Letouny na sluneční pohon byly odzkoušeny už dříve. Solar Impulse je inovativní v tom, že díky akumulátorům může letět i v noci, aniž by potřeboval jedinou kapku paliva.

    Křehký letoun z uhlíkových vláken se během poslední cesty stal prvním leteckým strojem na solární pohon, který úspěšně absolvoval mezikontinentální let.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka