Před 10 lety se událo nejhorší neštěstí při letecké přehlídce

26.07.2012

    Lvov/Praha 26. července (ČTK) - Největší neštěstí při letecké přehlídce v dějinách se stalo před deseti lety 27. července v ukrajinském Lvově. Mezi tisíce diváků se tehdy při předvádění prvků vysoké pilotáže zřítil letoun Su-27 a vybuchl. Místo vojenské přehlídky se rázem změnilo v apokalyptickou scenérii - 77 lidí, včetně 28 dětí, zemřelo, desítky osob byly zraněny. Původně se uvádělo až 85 obětí, protože těla byla roztrhána na několik částí.

 


    Vyšetřovatelé obvinili z neštěstí dva piloty, kteří se katapultovali a nehodu přežili. Volodymyr Toponar a Jurij Jegorov podle pozdějšího rozsudku neuposlechli rozkazy a provedli nebezpečný manévr na příliš malé letové zóně. Organizátoři prý též porušili bezpečnostní pravidla, když dovolili divákům stát příliš blízko.

    Záhy po nehodě podal ukrajinský ministr obrany Volodymyr Škidčenko demisi, kterou tehdejší prezident Leonid Kučma nepřijal. Odvolal ale velitele vojenského letectva Viktora Strelnikova a velitele 14. sboru letectva Sergeje Oniščenka, jemuž havarovaný stroj podléhal.

    V roce 2005 odsoudil vojenský soud za neuposlechnutí rozkazů, nedbalost a porušení letových pravidel pilota Toponara ke 14 letům vězení a 7,2 milionu hřiven (asi 18,7 milionu Kč) odškodnění pozůstalým a kopilota Jegorova k osmi letům vězení a odškodnění 2,5 milionu hřiven (asi 6,5 milionu Kč). Odsouzeni byli i čtyři generálové, které ale v roce 2008 soud osvobodil.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka