ŘLP připravuje obměnu vysílaček za 175 milionů korun

27.07.2012

    Praha 26. července (ČTK) - Řízení letového provozu (ŘLP) se chystá na výměnu vysílaček pro spojení s letadly ve vzduchu. Pro Prahu a regionální letiště podnik shání 200 vysílacích a 200 přijímacích radiostanic a souvisejících technologií. Předběžnou hodnotu zakázky, do které spadá i servis dodaných technologií, odhadlo ŘLP na 175 milionů korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek.

    "Nový radiokomunikační systém pokryje i nejnižší části českého vzdušného prostoru," řekl ČTK mluvčí ŘLP Richard Klíma. To využijí zejména sportovní a rekreační piloti, kteří létají s menšími stroji v nižších letových hladinách, kde mohou radiový signál rušit terénní nerovnosti. Nová technologie by na českých letištích měla sloužit zhruba 15 let.

    Nejvýznamnější veřejnou zakázkou ŘLP, jejíž vyhlášení je na spadnutí, je výměna systému pro řízení letadel Eurocat 2000 od společnosti Thales. Systém je podle ŘLP zastaralý, neumožňuje modernizaci softwaru a nové technologické součásti se již nevyrábějí. Pro očekávané zvyšování frekvence přeletů nad Českem by v následujících letech chtělo být ŘLP vybavené novým systémem.

    Nabídky na zakázku za zhruba miliardu korun by podle harmonogramu ŘLP měli uchazeči podávat v průběhu podzimu, vítěz by měl být znám v lednu 2013. Nový řídící systém by poté měl fungovat alespoň do roku 2025.

    Státní podnik Řízení letového provozu zvýšil loni hrubý zisk meziročně o 38,1 procenta na 280 milionů korun. Podílel se na tom nárůst letového provozu v českém vzdušném prostoru o 4,6 procenta a řízení nákladů. Podnik vznikl 1. ledna 1995, poskytuje letecké služby uživatelům vzdušného prostoru České republiky a na letištích Praha - Ruzyně, Brno - Tuřany, Ostrava - Mošnov a Karlovy Vary.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka