Do Ostravy se přestěhoval MiG-21, z Prahy jej přivezl tahač

27.07.2012

    Ostrava 26. července (ČTK) - Do Ostravy se dnes přestěhovala stíhačka MiG-21. Původně sloužila české armádě. V budoucnu se stane jedním z exponátů nově vznikajícího Světa techniky v areálu Dolní oblasti Vítkovice. Z Prahy letoun mířil na soupravě po silnici. Nadměrný náklad ráno nabral mírné zpoždění, které u Hradce Králové způsobila mlha. Do Ostravy ale nakonec dorazil dříve, než se plánovalo. ČTK o tom informovala mluvčí společnosti Vítkovice Machinery Group Eva Kijonková.

 


    Ve středu jeřáb letadlo naložil ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu v Praze - Letňanech. V noci na dnešek pak vyrazilo na cestu do Ostravy. V ranních hodinách jela souprava pomaleji, než se čekalo. Způsobila to mlha v okolí Hradce Králové. Náklad tak nabral mírné zpoždění v řádu maximálně několika desítek minut. Později ztrátu ale řidič dohnal a do Ostravy dorazil mnohem dříve.

    "Souprava do brány závodu v Ostravě-Vítkovicích vjela okolo 14:15. Po sjezdu z dálnice se tahač vydal na Rudnou ulici a po ní dojel až k ČEZ Aréně. V pátek pak bude následovat sundání letadla z návěsu a jeho uskladnění," uvedla Kijonková. MiG-21 tam zůstane. Stěhovat se pak bude ještě jednou do areálu Dolní oblasti, aby se stalo jedním z lákadel připravovaných interaktivních technických expozic a Světa techniky.

 


    "Letadlo, které je už samozřejmě vyřazeno z bojového nasazení, jsme převzali jako nestandardní nadrozměrný náklad. S rozpětím křídel 7,15 metru, délkou 15,76 metru a výškou 4,1 metru musíme jet na tahači po speciálně vybraných trasách a s policejním doprovodem," uvedl ředitel společnosti Vítkovice Doprava Zdeněk Trejbal.

    Stíhačka MiG-21, tedy Mikojan-Gurevič, se používá od začátku 60. let. Je to nejvíce a nejdéle vyráběný nadzvukový letoun, který byl zařazen do výzbroje armád zhruba 50 států. V letech 1961 až 2005 byla tato letadla i ve výzbroji Československé lidové armády a později Armády ČR. Licenčně se vyráběla v průběhu let 1963 až 1972 ve firmě Aero Vodochody.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka