Macchi míří do Izraele

01.08.2012

    Moderní italský cvičný letoun Macchi M-346 má, jak se zdá, o světlou budoucnost velmi dobře postaráno. 22. července totiž vedoucí manažeři výrobce, známé a slavné italské firmy Aermacchi podepsali další, již druhý kontrakt na export svého velmi pokročilého cvičného letounu. M 346 se tentokrát „rozletí“ do Izraele, neboť druhou stranou, účastnící se na slavnostním podpisu kontraktu, byli zástupci izraelského vojenského letectva.

 


    Dodávky hned třiceti M 346, který ve výběrovém řízení zvítězil nad jihokorejským cvičným letounem T-50, jsou pochopitelně spojeny i s dodávkami logistiky, nutné k provozu strojů včetně potřebných náhradních dílů a letových simulátorů typu i s populárními offsety. Dodávky pokrokových cvičných letounů s vysokou manévrovací schopností mají začít počátkem roku 2014, neboť izraelské letectvo jimi chce co nejdřív nahradit vysloužilé cvičné TA-4 Skyhawky, které užívá již od sedmdesátých let minulého století.

    Velmi zajímavé je, že letové vlastnosti „346“ stroji umožňují bez problému díky řízení fly-by-wire létat i v úhlu náběhu 35 stupňů. Navíc je vybaven i moderním plně digitalizovaným kokpitem, takže díky jeho vlastnostem je možné zajistit plnohodnotný výcvik na nejmodernější víceúčelové stroje Eurofighter či F-35. Izrael navíc patří k často zmiňovaným zájemcům o pořízení F-35.

    Pozoruhodné je, že o M-346 mají světová vojenská letectva značný zájem - kromě šesti strojů, které již zakoupilo italské vojenské letectvo jich již  bylo dvanáct dodáno také singapurskému vojenskému letectvu. Jako další vážný zákazník „třistačtyřicetšestky“ je uváděno také letectvo Spojených arabských emirátů.

--
Pramen
http://www.flugrevue.de/de/miliater/fluggeraet-hersteller/israel-unt... Israel unterzeichnet Vertrag fur 30 M-346 Trainer

Mgr. Zdeněk Procházka

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka