Modernizace pardubického letiště skončila, začal zkušební provoz

02.08.2012

    Pardubice 1. srpna (ČTK) - Modernizace pardubického letiště dnes skončila a byl zahájen zkušební provoz. Projekt spolufinancovaný Evropskou unií zahrnoval rozšíření dráhy, vybudování palivového hospodářství a dalších ploch pro pohyb aut a technického zázemí. Celkové náklady projektu byly dosáhly 256 milionů korun. ČTK o tom informoval ředitel společnosti East Bohemia Airport (EBA) Jan Andrlík. EBA letiště provozuje.

    "Moderní zázemí technické obsluhy letadel a údržby letiště je pro nás klíčové vzhledem ke zvýšení bezpečnosti letového provozu i prestiže letiště s mezinárodním statutem. Stavba je nyní ve zkušebním provozu a naplno by měla svůj účel začít splňovat 25. září 2012. Na toto datum je totiž plánováno slavnostní odhalení stavby a zahájení provozu," uvedl Andrlík.

    Letiště na modernizaci získalo z evropských fondů 85 procent uznatelných nákladů. Kvůli obavě ze zmanipulovaného tendru byla dotace na konci loňského roku pozastavena, po více než dvou měsících bylo financování obnoveno. Nepřineslo to vážnější zdržení ani prodražení stavby.

    Počet pasažérů, kteří v letošním prvním pololetí využili mezinárodní letiště v Pardubicích, meziročně vzrostl o dvě třetiny. Minulý rok od ledna do konce června letiště odbavilo 29.245 cestujících, tento rok jich bylo o 19.491 více. Za dobrými letošními výsledky stojí rozšíření leteckého spojení s Ruskem. Pravidelné linky do Pardubic létají z Moskvy, od června i z Petrohradu. Podíl ruských pasažérů tvoří odhadem 85 procent.

    Pardubické letiště využívají v letní sezoně cestovní kanceláře k charterovým letům. Letadla míří do Turecka, Řecka, Španělska a Bulharska.

    Mezinárodní letiště provozuje společnost EBA. Dvě třetiny v ní vlastní Pardubice, třetinu Pardubický kraj.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka