Novému letišti v Berlíně docházejí peníze, hrozí prý insolvence

10.08.2012

    Berlín 10. srpna (zpravodaj ČTK) - Novému berlínskému letišti, které muselo už dvakrát posunout termín zahájení provozu, hrozí údajně ještě před otevřením insolvence. Podle oznámení braniborské zemské vlády, která je spolu s hlavním městem a německým státem podílníkem v letištní společnosti (FBB), má prostředky jen do konce roku a další půjčky jí banky odmítají poskytnout.

    "Na základě současné struktury zisků a nákladů není FBB ve stavu, aby si mohla brát dodatečné půjčky a obsluhovat je," uvedla levicová zemská vláda na interpelaci poslanců opozičních křesťanských demokratů (CDU). Ujistila však, že společnost má "dostačující likviditu, aby mohla plnit nynější platební povinnosti".

    "Ta odpověď ukazuje, jak dramatická situace je. Nejpozději do konce roku nebudou v pokladně žádné peníze," reagoval finanční expert CDU Ludwig Burkardt a nevyloučil vyhlášení insolvence letištní společnosti. Její představitelé však tvrdí, že situace není tak vážná a FBB připravuje nový koncept financování. "Platební schopnost společnosti je a zůstane zajištěna," prohlásil braniborský ministr financí Helmuth Markov.

    Projekt nového obřího letiště na jižním okraji Berlína, které má nahradit obě současná, kapacitně nedostačující metropolitní letiště, provázejí problémy už od počátku. Jeho původní náklady byly vyčísleny na 2,5 miliardy eur (zhruba 63 miliard Kč), druhým posunutím otevření letos v červnu se ale navýšily nejméně o 1,2 miliardy eur (30 miliard Kč).

    Nový termín zprovoznění byl stanoven na 17. března příštího roku a i nad tímto datem se vznášejí otazníky kvůli stále nedobudovanému systému protipožárního zabezpečení. Rozhodnutí o možném dalším odsunutí termínu by mohlo padnout už příští čtvrtek na zasedání dozorčí rady FBB. Podle deníku Die Welt se ale spíše očekává, že se tak stane až na následující schůzce 14. září.

    Letiště, které ponese jméno bývalého západoněmeckého kancléře Willyho Brandta, se má stát třetím největším vzdušným přístavem v Německu po Frankfurtu nad Mohanem a Mnichovu. Zpočátku chce ročně odbavit nejméně 27 milionů pasažérů, jeho kapacita má ale postupně narůst až na 45 milionů cestujících za rok. 

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka