Na hradecké letiště dorazilo na sraz 11 dvouplošníků Antonov An-2

13.08.2012

    Hradec Králové 11. srpna (ČTK) - Celkem 11 dvouplošníků Antonov An-2 dorazilo do Hradce Králové na 16. evropský slet těchto strojů, přezdívaných v České republice Andula. Nejdelší cestu na sraz museli urazit piloti strojů ze Švédska a Dánska. ČTK to dnes řekl Petr Kolmann, který se podílí na organizaci akce.

    "Další fandové těchto letadel přijeli kvůli vzdálenosti bez letadel, například jsou tady fandové z Velké Británie," řekl Kolmann. Podle jeho odhadu se srazu účastní zhruba stovka příznivců dvouplošníků s typicky brumlavým zvukem. V pátek účastníci absolvovali let přes ruzyňské letiště a přistání na kbelském letišti, kde si prohlédli muzeum. Dnes lze dvouplošníky vidět na hradeckém letišti, kde se nabízí prohlídka interiéru či vyhlídkové lety. Sraz skončí v neděli.

     Podle Kolmanna je An-2 spolehlivý stroj, který se v České republice i jinde na světě stále používá například pro výsadky parašutistů. "V České republice jich je v provozu zhruba 15 až 20, cena letuschopného stroje se pohybuje mezi milionem až 1,5 milionem korun," řekl Kolmann.

    Prototyp letadla Antonov An-2 vzlétl poprvé v srpnu 1947 a projektován byl jako letadlo pro zemědělství. V České republice se první letouny objevily v roce 1956, o dva roky později získaly dva stroje aerokluby Svazarmu. V dalších letech se pak do České republiky dostalo několik desítek andul. Letouny se později vyráběly v Polsku a v Číně.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka