Letectva NATO budou cvičit v ČR, vzlétnou F-16 i L-159

13.08.2012

    Praha 11. srpna (ČTK) - Na počátku září se v České republice uskuteční rozsáhlé cvičení vzdušných sil NATO. Účast potvrdilo 17 členských zemí Severoatlantické aliance. Nad Českem tak budou létat americké protitankové letouny A-10 a stíhačky F-16 společně s českými cvičnými stroji L-39 a bitevníky L-159. Proudová letadla doplní bojové i dopravní vrtulníky ruské výroby. Jediné cvičení leteckých sil NATO v letošním roce bude řídit alianční velitelství v německém Ramsteinu, oznámila ČTK mluvčí ministerstva obrany Jana Zechmeisterová.

    "Hlavním cílem cvičení bude sladění činnosti pilotů taktického letectva s činností předsunutých leteckých návodčích při podpoře pozemních operací," uvedla mluvčí. Zúčastněné armády se soustředí na zlepšení vzájemné spolupráce, standardizaci postupů využívání přímé letecké podpory a zvyšování kvalifikace vojenských specialistů, kteří jsou nasazováni v operacích ISAF na území Afghánistánu.

    Letadla budou startovat převážně z 22. základny letectva v Sedleci u Náměště nad Oslavou. České bitevníky L-159 se do cvičných operací zapojí z mateřské základny v Čáslavi. Návodčí a piloti budou spolupracovat při akcích ve vojenských výcvikových prostorech Libavá a Boletice, uvedla Zechmeisterová.

    Cvičení se zúčastní kromě České republiky, která akci hostí, také Belgie, Estonsko, Francie, Itálie, Litva, Lotyšsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, USA, Turecko a Velká Británie. Armády NATO poskytnou buď leteckou techniku, nebo předsunuté letecké návodčí a instruktory.

    Letečtí návodčí, v armádě známí pod zkratkou FAC, jsou vojáci, kteří prozkoumávají nepřátelský terén. Podle potřeby jsou schopni vysílačkou zavolat leteckou podporu a navést ji na cíl, který má být zničen. Nízké průlety stíhaček nebo vrtulníků se používají také k "demonstraci síly" a zastrašení nepřítele.

    Návodčí jsou důležití například v alianční misi ISAF v Afghánistánu, kde se bez nich neobejdou důležité zásobovací konvoje nebo kolony vozidel převážejících velmi důležité osoby.

    O konání cvičení Ramstein Rover 2012 na českém území rozhodla vláda loni v listopadu.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Pożyczki od ludzi, aktualne prywatne ogłoszenia kredytowe.

Odpovědět

Datum : 10.10.2019 22:37, Vložil : Inosesosis

Pozyczka prywatna, nowe prywatne oferty kredytowe. Od dawna można zauważyć w rozmaitych stronach ogłoszenia typu : Dam pozyczkę prywatną również przez internet. Obecnie to absolutnie zwykłe ogłoszenie umożliwiające znalezienie źródeł finansowania. Pożyczki prywatne wkroczyły już w rynek finansowy na stałe. Odszukanie dobrej pożyczki prywatnej wbrew pozorom nie jest proste. Należy użytkować z serwisów, które skupiają się na zamieszczaniu ogłoszeń od prywatnych pożyczkodawców. Jednym z większych serwisów ogłoszeniowych, w którym prywatni pożyczkodawcy mogą zamieszczać swoje ogłoszenia jest pozyczka-ogloszenia.pl - [url=https://pozyczka-ogloszenia.pl/category/poyczki-prywatne/]Szybka pozyczka ogłoszenia[/url] Strona pozyczka-ogloszenia.pl promuje bezpieczne pożyczki gotówkowe od prywatnych pożyczkodawców na dowolny cel, bez zaświadczeń o zarobkach i dochodach. Można w nim znaleźć kredyty pod weksel oraz zastaw auta, mieszkania, domu lub dowolnej nieruchomości.

Všechny komentáře

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka