Američané v úterý provedou důležitý test superrychlého letadla

14.08.2012

    New York 13. srpna (zpravodaj ČTK) - Američtí vědci v úterý nad Tichým oceánem provedou důležitou zkoušku superrychlého experimentálního bezpilotního letounu X-51A Waverider. Pokusí se jím po několik minut letět nejméně pětkrát rychleji než zvuk, uvedl deník The Washington Post. Dosud nejdelší takový let trval předloni na jaře stejnému stroji 200 sekund.

    Američané považují výzkum takzvaných hypersonických letounů za klíčový pro vývoj nových střel či vojenských, ale i civilních letadel. Nové technologie například mohou zkrátit dobu nutnou pro zasažení cíle. Když se třeba v roce 1998 pokusily Spojené státy zlikvidovat šéfa sítě Al-Káida Usámu bin Ládina střelou s plochou dráhou letu odpálenou z lodě v Arabském moři, trvalo 80 minut, než doletěla do Afghánistánu. Hypersonická střela by stejnou vzdálenost zvládla za 12 minut.

 


    Výzkumníci z Pentagonu hypersonický let označují za obdobu neviditelných letounů. Stroje vybavené touto technologií by totiž byly tak rychlé, že by na ně nepřátelská palba nestačila. Jsou pro ně potřeba zcela nové motory, běžné proudové motory takových rychlostí nedokážou dosáhnout.

    O hypersonických letech se mluví v případě, že rychlost letadla dosáhne alespoň pětinásobku rychlosti zvuku, tedy Machova čísla pět. Letoun X-15A Waverider při pokusu v květnu 2010 dosáhl šestinásobku rychlosti zvuku, tedy zhruba 7000 kilometrů za hodinu. Letěl jí větší část celkem dvousetsekundového letu.

    Nyní se jej Američané za této rychlosti pokusí v úterý ve vzduchu déle než několik minut. Stroj vyvíjený společností Boeing odstartuje nad Tichým Oceánem z křídla bombardéru B-52, pod nímž bude zavěšený. Během pokusu by měl vystoupat do výšky 21 kilometrů. Podle očekávání vědců by měl udržet šestinásobek rychlosti zvuku po dobu kolem 300 sekund, což by bylo dvakrát více, než je dosavadní rekord. Pak se zřítí do oceánu.

    Motor Waverideru nemá žádné pohyblivé části. Využívá speciální palivo JP-7, na které v minulosti létaly například legendární nadzvukové špionážní stroje Lockheed SR-71 Blackbird, které sloužily v americkém letectvu v letech 1964 až 1998.

    Spojené státy nyní financují šest programů vyvíjejících hypersonickou technologii. Dosud do nich investovaly asi dvě miliard dolarů. Program Waverider zatím přišel na 140 milionů dolarů. Deník The Washington Post nicméně poznamenává, že vývoj hypersonických zařízení zatím přinesl spíše neúspěchy.

Zdroj ČTK

Odeslání článku e-mailem

[x] zavřít

Komentáře k článku

Přidat komentář

    Kontrolní kód : Kontrolní kód

Zeptejte se odborníka

Zkušený personál jedné z největších leteckých škol Flying Academy je připraven Vám pomoci s jakýmikoli otázkami týkajícími se letectví.

Zeptejte se

Kategorie

Bezpečnost

Civilní letectví

English info

Havárie

Historie létání

Letiště

Nejčtenější

Oznámení, kurzy, školení...

Pilotní výcvik

Prodej letadel

Technologie

Video

Vojenské letectví

Zeptejte se odborníka